Advertisement

Foreks piyasasında pariteler, son haftalardaki jeopolitik gelişmeler ve FED’in Ekim ayındaki taper sonrası faiz oranlarını yükseltip yükseltmeyeceği çerçevesinde yön arıyorlar. ABD doları hem güven talebi hemde göreceli daha iyi ekonomik verileri ile bir hayli yükseldi. Avrupa Birliğinde ise taşıyıcı,  itici güç olan Almanya ve yanısıra Fransa ve İtalyada işler iyi gitmiyor. Özelikle Rusya’ya ambargo ile Almanya’da ticaretinin daralması ekonomisini olumsuz etkiliyor. Almanya’nın son çeyrek GDP’si negatif, enflasyon kıpırdamıyor, uzun vade tahvil getirileri negatif ve ABD ile faiz oranları differansiyeli dezavantaj.

EURUSD paritesine teknik olarak bakarsak, haftalık grafikte yükselme trendinin kırıldığı görülüyor. Geçen haftanın dip seviyesi 1.3336 aynı zamanda İchimoku bulut (Kumo) desteği ile aynı seviye ve son savunma hattı. Bir süre daha konsolide olabilir ama 1.3336/20 desteğinin kırılması halinde 1.3000’lara sarkacak downtrend başlayabilir.

Bilindiği gibi EURUSD paritesinde olumsuz beklentiler fonların ve yatırımcıların yüklü net kısa pozisyon taşımalarına yol açtı. Aynı beklenti Put opsiyonları ile de yapılabilirdi ama Risk Reversal olarak bilinen ve yatırımcıların eğilimini (sentiment) belirleyen bir aylık 25RR delta  Call opsiyonlarına daha fazla talep olduğunu gösteriyor. Anladığım kadarıyla EURUSD paritesinde yatırımcılar aşırı net kısa pozisyonlarına karşı güvence olarak call opsiyonlarına yükleniyorlar.

Şimdilik EURUSD ve EURAUD rallileri satiş sırsatı olarak görülüyor.

GBPUSD paritesi (hem ABD doları hem Sterlin hikayesi) doğrudan faiz oranlarının yükseltilmesine odaklı. Elbette, İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırımı FED’den önce olacaktır. Ama son günlerde İngiltere’de istihdam piyasasındaki endişeler ve düşük enflasyon faiz oranlarının yükseltilmesinin bir süre askıya alındığını düşünüyorum. Dolayısı ile  GBPUSD paritesinde aşağı yön devam ediyor.

USDJPY.

Teknik olarak bir süredir dar bir aralıkta işlem gören USDJPY paritesi geçen hafta Şubat dip seviyesi ve Mart tepesi ile uzun süreli geliştirdiği üçgen formasyonunu yukarı yönde kırdı. Bu formasyonun teknik hedef ölçümü 106.50 civarı.

Ayrıca, spot Yen İchimoku haftalık grafiğinde bir aydan bu yana zayıflama sinyalleri gözleniyor.