Ateşan Aybars

Haftalık yorum

Avrupa Birliği ve Çin ekonomisindeki yavaşlamanın yanısıra ABD’de verilerin biraz daha iyi olması, Rusya’ya ambargo’nun genişletilmesi (güven aracı olarak dolara talebin artması) ve belki de en önemlisi doların güçlü seyri doğal olarak emtia fiyatlarının düşmesine sebep oluyor. Birleşmiş Milletler gıda endeksi birkaç hafta içinde %8 üzerinde değer kaybetti.

Dolar’daki güçlenme bir ölçüde diğer para birimlerinin zayıflamasından kaynaklanmakla birlikte asıl sebep, FED’in 16-17 Eylül toplantısında faiz oranlarını yükseltme sürecini öne çekme yada ipuçları verme beklentisi ile ilişkilendirilebilir. Bu çerçevede emtia fiyatları genel olarak satış baskısı görürken, elbette tek tek emtia ürünlerinin kendi temel verileri de göz ardı edilemez.

Tarım sektöründe, buğday, mısır, soya kompleksi gibi ürünlerde, birim alandan elde edilen verim (yield), ekili alanların artması ve ideal hava koşulları tahıl fiyatlarını rekor seviyelere düşürdü.


Düşme eğilimi devam eder mi? sorusu için tek tek ürenlerin temel ve teknik verilerini değerlendirmek gerekir. Örneğin, soya kompleksi ve buğday verilerinde baskı devam ederken, mısır fiyatında aşırı düşük seviyenin yeterli olduğuna ilişik işaretler artıyor.

Doların güçlendiği bu süreçde ileriye dönük temel ve teknik veriler birlikte değerlendirilmelidir. Örneğin, Rusya-Ukrayna gerginliğinde ateşkesin sürmesi herhalde doların güçlü tırmanışını frenleyebilir, FED’in faiz oranlarını yükseltme beklentisi arka plana itilebilir, vs. Bu tür gelişmeler emtia piyasalarına beklenen desteği (bullish) verecektir.

Borsalar, dolar, avro, altın, petrol ve diğer piyasalar küresel ekonomide geniş tabanlı yavaşlamaya işaret etmekle birlikte jeopolitik kaygıların azalması ve Çin’in yeni destekleme programları önümüzdeki birkaç hafta içinde ayılar için risk olabilir. Özellikle, bakır, doğal gaz, paladyum, gümüş, mısır gibi