Advertisement

Avrupa Birliği ve Çin ekonomisindeki yavaşlamanın yanısıra ABD’de verilerin biraz daha iyi olması, Rusya’ya ambargo’nun genişletilmesi (güven aracı olarak dolara talebin artması) ve belki de en önemlisi doların güçlü seyri doğal olarak emtia fiyatlarının düşmesine sebep oluyor. Birleşmiş Milletler gıda endeksi birkaç hafta içinde %8 üzerinde değer kaybetti.

Dolar’daki güçlenme bir ölçüde diğer para birimlerinin zayıflamasından kaynaklanmakla birlikte asıl sebep, FED’in 16-17 Eylül toplantısında faiz oranlarını yükseltme sürecini öne çekme yada ipuçları verme beklentisi ile ilişkilendirilebilir. Bu çerçevede emtia fiyatları genel olarak satış baskısı görürken, elbette tek tek emtia ürünlerinin kendi temel verileri de göz ardı edilemez.

Tarım sektöründe, buğday, mısır, soya kompleksi gibi ürünlerde, birim alandan elde edilen verim (yield), ekili alanların artması ve ideal hava koşulları tahıl fiyatlarını rekor seviyelere düşürdü.


Düşme eğilimi devam eder mi? sorusu için tek tek ürenlerin temel ve teknik verilerini değerlendirmek gerekir. Örneğin, soya kompleksi ve buğday verilerinde baskı devam ederken, mısır fiyatında aşırı düşük seviyenin yeterli olduğuna ilişik işaretler artıyor.

Doların güçlendiği bu süreçde ileriye dönük temel ve teknik veriler birlikte değerlendirilmelidir. Örneğin, Rusya-Ukrayna gerginliğinde ateşkesin sürmesi herhalde doların güçlü tırmanışını frenleyebilir, FED’in faiz oranlarını yükseltme beklentisi arka plana itilebilir, vs. Bu tür gelişmeler emtia piyasalarına beklenen desteği (bullish) verecektir.

Borsalar, dolar, avro, altın, petrol ve diğer piyasalar küresel ekonomide geniş tabanlı yavaşlamaya işaret etmekle birlikte jeopolitik kaygıların azalması ve Çin’in yeni destekleme programları önümüzdeki birkaç hafta içinde ayılar için risk olabilir. Özellikle, bakır, doğal gaz, paladyum, gümüş, mısır gibi emtialar önümüzdeki haftalarda dip oluşumunu tamamlayabilirler.

Temel Veriler

Teknik veriler

Takas Pozisyonları

PAHALI ENSTRÜMANLAR

Kakao

E-mini S&P

Soya Fasulyesi

 

Dolar Endeksi

Dolar Endeksi

UCUZ ENSTRÜMANLAR

Bakır

Gümüş

Paladyum

USDJPY

GBPUSD

EURUSD

Soya Fasulyesi

RBOB Gasoline

Temel Veriler

Teknik veriler

Takas Pozisyonları

PAHALI ENSTRÜMANLAR

Kakao

E-mini S&P

Soya Fasulyesi

 

Dolar Endeksi

Dolar Endeksi

UCUZ ENSTRÜMANLAR

Bakır

Gümüş

Paladyum

USDJPY

GBPUSD

EURUSD

Soya Fasulyesi

RBOB Gasoline-Petrol Teknik analiz

Teknik olarak WTI petrolü 90 dolar seviyesinde destek bulup yükselme eğiliminde görülüyor. Perşembe günü “reversal” ardından Cuma günü toparlamaya devam etmesi bull kampı için ümit verici. RSI, Stokastik gibi kısa dönem göstergeler aşırı ucuz bölgeden çıkıp yukarı yönde destek veriyor. Trendin dönmesi ve petrol fiyatının toparlamaya devam etmesi için 94.40 dolar/varil ara direncinin aşılması gerek. Sonrasında, teknik hedef olarak 96-98 dolar/varil konsolidasyon aralığı gündeme gelir. Ancak, kontrolün hala ayı kampında olduğunu söyliyebilirim. Teknik resim hala bearish. Ralliler satış fırsatı olarak düşünülebilir. Azalan tepe ve azalan dipler düşen piyasa resmi olarak devam ediyor. Tekrar 90 dolar/varil testi 87 dolar/varil’e kadar sarkabilir. Trader’lar stop-loss yada opsiyonlarla işlem yapmalı. Reel sektör petrol tüketici yada rafine ürünlerde açığı olanların hedge (girdi maliyeti risk yönetimi) yapmaları için seviye uygun.Brent petrol WTI petrolü ile kıyaslandığında daha zayıf. Geçen hafta sert düşüşler sonrası toparlama çabası görünmüyor.  Belki de bugün (Pazartesi) Ekim vade kontratının sona ermesi etkili olabilir. WTI desteği ile 97 dolar/varil cıvarında destek oluşturdu. 100 dolar/varil üzerinde işlem görmedikçe sentiment (iyimser beklentiler) değişmez. Şu hali ile ralliler satış fırsatı.