Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Yuan, Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin iyimserlik ve dünyanın geri kalanına kıyasla faiz priminin etkisiyle dolar karşısında iki yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine tırmandı.

Dolar karşısında yüzde 0.31 yükselişle 6.5623 seviyesinden işlem gören offshore yuan, Joe Biden'ın ABD başkanlık zaferinin ardından kaydettiği bu ayki zirvesini geride bıraktı. Art arda dört gündür yükselen yuanda RSI göstergesi aşırı alım bölgesine girildiğini işaret etti.

Washington ile Pekin arasındaki iyi ilişkilerin haricinde, yuandaki yükselişin bir başka nedeni Çin'in pandemiden hızlı toparlanacağı yönündeki beklentiler. Çin Hazine tahvilleri ile ABD tahvilleri arasındaki faiz farkının rekora yakın olması da yabancı girişini ve yuanı destekliyor. Ayrıca, doların genel olarak zayıf seyri de yuanın hareketinde etkili.

Bloomberg Intelligence stratejisti Stephen Chiu, "Çin tüm dünyadaki makro ekonomik toparlanmaya muhtemelen gelecek altı ay öncülük edecek. Bu nedenle faiz avantajı geçerliliğini koruyacak ve yuan ralli yapmaya devam edecek." dedi.

Yuan Kasım'da art arda altıncı aylık kazancına yönelmiş durumda. Bu 2014'ten bu yana kaydedilen en uzun yükseliş serisi olacak. Yuan Mayıs sonundan beri yüzde 9 yükseldi ve Çin ile ABD arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklı kayıplarının yarısından fazlasını silmiş oldu. Ticaret, fikri mülkiyet konusu gibi anlaşmazlıklar yuanı on yılın en dip seviyesine taşımıştı.

Son ralli Döviz piyasasında reform için politika yapıcılara alan sağlıyor. Sermaye kısıtlamalarını esnetme yönünde hareket eden Pekin yönetimi geçen ay yuan fiksinginde kontrolleri de gevşetmişti.

Çin'de işlem gören yuan kazancı azaltarak yüzde 0.27 artıda 6.5652 seviyesinden işlem gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi art arda iki seans düşmesinin ardından fazla değişmedi ve 2018 beri en düşük seviyeye yakın seyrediyor.