Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fed çarşamba günü faizlerde artışa gitmese de, merkez bankası yetkililerinin geleceğe yönelik tahminleri yıl sonuna kadar bir faiz artışının daha öngörüldüğünü, daha da önemlisi 2024 ve 2025 yılları için önceki tahminlerden yüksek faiz oranları beklendiğini ortaya koymuştu. Özellikle de yıllardır devam eden faiz artırımlarına karşın ABD ekonomisinin direncini koruması ve yumuşak iniş senaryolarının güç kazanması, gelecek yıl para politikasında çok hızlı bir gevşemeye ihtiyaç duyulmayacağı beklentilerini destekliyor.

Artan petrol fiyatları ve ülkedeki devasa mali açık da bu beklentilere eklenince tüm vadelerdeki ABD tahvil getirileri 10 yıldan uzun bir sürenin zirvesine çıktı. Schroders Plc Fon Yöneticisi Kellie Wood, “Şu anda piyasalarda fiyatlandırılan yumuşak iniş senaryosu, uzun tarafta büyük bir yeniden fiyatlama görmemizin nedeni. Ekonominin tam istihdam seviyesinde veya bunun ötesinde çalıştığı bir dönemde yatırımcıların bütçe açıklarının çok büyük olduğunu fark etmesiyle ortaya çıkan uzun vadeli riskler göz önüne alındığında, 10 yıllık getiri yeterli getiri sağlayamıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bloomberg ABD Tahvil Endeksi yıl başından bu yana yüzde 1,4 düşüş kaydetmiş durumda. Endeks 2021 ve 2022 yıllarında da sırasıyla yüzde 2,32 ve yüzde 12,5 oranında gerilemişti. Eski Pimco CIO’su Bill Gross, hükümetin mali harcamalarını “helikopterden para atmaya” benzetti; yapışkan enflasyon ve artan bütçe açığı nedeniyle tahvil piyasasının aralıksız üçüncü kaybına ilerlediğine işaret etti.