Advertisement

Yunanistan tahvillerinin faizi, Avrupa Merkez Bankası (AMB) ve Avrupa Birliği'nden (AB) gelen desteğin yatırımcıların koronavirüs ortamında bölgenin en borçlu ekonomisine yönelik endişelerini azaltmasının artından rekor düşük seviyeye indi.

Ülkenin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi altı baz puan düşerek yüzde 0.881 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Bu tahvillerin faizi daha önce, pandeminin Avrupa'da etkilerini tam olarak göstermediği Şubat ayında rekor düşük seviyeye inmişti. Ardından Yunanistan tahvilleri AMB'nin alımları için uygun hale geldi ve ülke AB'nin toparlanma fonundan 16 milyar euro civarında hibe almaya hazırlanıyor.

Bu hareket, Yunanistan tahvil piyasaları için oldukça dramatik bir dönüşü işaret ediyor. Ülke tahvillerinin faizi, 10 yıldan az bir süre önce meydana gelen borç krizinde yüzde 40 seviyesinin üzerine tırmanmıştı. Yunanistan, koronavirüs krizinden beri güçlü performans gösteren tek Avrupa çevre ülkesi değil. İtalya tahvillerinin faizi de, merkez bankası teşviklerinin daha güvenli varlıkların fiyatını yükseltmesi ile birlikte rekor düşük seviyeye yaklaştı.

Londra'da ING Groep NV kıdemli faiz stratejisti Antoine Bouvet, "Ralli tüm Avrupa faiz piyasalarında kredi ve vade primlerindeki çöküşle ve AMB'nin gevşemesine ilişkin artan beklentilerle uyumlu," dedi ve "Trend dostunuzdur" şeklinde görüş bildirdi.