Advertisement

Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi, bayram tatili öncesi son işlem gününde yüzde 0.14 yükselişle 1.137,17 puandan açıldı. Açılışın ardından yön değiştiren endeks, TSİ 11:00'de yüzde 0.47 ekside 1.130,09 puan oldu.

Dolar/TL kuru, Fed'in Temmuz toplantısının ardından dalgalı bir seyir izledi. Erken saatlerde 7.0075'e kadar çıkan kur, Perşembe günü kazançlar ve kayıplar arasında dalgalanmasının arıdndan 6.98'li seviyelerden alıcı buldu. Dolar/TL kurunda 1 aylık tarihi volatilite yüzde 4.88, ima edilen volatiliteyse yüzde 11.59 seviyesinde bulunuyor.

Dolar, Fed sonrasında önemli piyasa paraları karşısındaki gün içi kayıplarını azalttı. Dolar Endeksi (DXY) 93.510 puanda seyrediyor.

Türkiye'de 2 yıl vadeli gösterge tahvilin faizi yüzde 11.53 seviyesinde sabit kaldı. 10 yıllıkların faizi yüzde 13.06'da fazla değişmedi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre ekonomik güven endeksi, Temmuz'da aylık bazda yüzde 11.8 artarak 82.2 değerine yükseldi.

Fed faiz değiştirmedi

Fed, Temmuz toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak faizde değişikliğe gitmeyerek, koronavirüs pandemisinden inişli çıkışlı toparlanma sürecinde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçların kullanılacağı taahhüdünü yineledi.

Fed Başkanı Powell, Temmuz toplantısının sonrasında yaptığı açıklamalarda pandeminin enflasyon üzerinde çok önemli etkileri olduğunu vurguladı, ekonomik görünüme dair ciddi bir belirsizlik olduğunu belirtti.

Banka tarafından Çarşamba günü yapılan ayrı bir açıklamada dolar likiditesi için swap ve repo desteklerinin süreceği bildirildi.

Piyasayı etkileyebilecek küresel gelişmeler tarafında ABD'li teknoloji devlerinin bilançoları takip edilecek. Apple, Amazon.com ve Alphabet Perşembe günü finansallarını açıklayacak.