Advertisement

Küresel ve yurtiçi piyasalar doğalgaz öncülüğünde emtia piyasasındaki sert yükselişlerin yaşandığı bir haftayı geride bıraktı.

Piyasaların yakından izlediği ABD borç tavanı krizinde Senato'dan çıkan uzlaşma da yakından izlendi. Fiyatlamalara ABD tarım dışı istihdam verileri de önemli etkide bulundu.

Yurtiçi tarafta ise enflasyonda ve Dolar/TL kurunda yaşanan yükseliş manşetlerde öne çıktı. Paris İklim Anlaşması'nın şerhli de olsa yürürlüğe ise bir başka önemli gelişme olarak kaydedildi.

1- Dolar/TL tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü

Dolar/TL, cuma günü açıklan ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde 8,97'nin üzerini görerek rekor tazeledi. Piyasa fiyatlamalarında Reuters'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'na yönelik güveninin azaldığını belirten haberinin de etkisi olduğu belirtildi. Haber sonrasında İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından yalanladı ve kurun ateşi bir miktar düştü.

2- Emtiada yeni rekor

Küresel enflasyon endişelerini yukarı taşıyan emtia fiyatlarındaki ralli devam etti. Doğalgaz ve petrolden pamuğa birçok emtiada yukarı yönlü hareket devam etti. Bloomberg tarafından derlenen emtiaların yer aldığı endeks yeni rekor seviyeye yükseldi.

3- Enflasyonda yükseliş sürdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini yayımladı. Buna göre tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon yüzde 19,58 oldu. Piyasanın beklentisi yıllık enflasyonun yüzde 19,50 olması yönündeydi. Eylül ayında yıllık çekirdek enflasyon yüzde 16,98'e yükseldi. Üretici fiyatları ise yıllık bazda yüzde 43,96 arttı.

4- Paris İklim Anlaşması'na şerhli onay

Paris İklim Anlaşması'na ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Türkiye, Paris Anlaşması’nı onaylarken, karar metnine eklediği beyanla “Türkiye Cumhuriyeti, Paris Anlaşması’nı gelişmekte olan bir ülke olarak ve ulusal katkı beyanları çerçevesinde, anlaşmanın ve mekanizmalarının ekonomik ve sosyal kalkınma hakkına halel getirmemesi kaydıyla uygulayacağını beyan eder” dedi.

5- ABD Senatosu'ndan borç limiti krizini çözen karar

ABD Senatosu liderleri, borçlanma tavanının 3 Aralık’a kadar yükseltilmesi konusunda uzlaşma sağladı. Borç tavanının 3 Aralık’a kadar uzatılması teklifi Perşembe günü gerçekleştirilen oylamada 48’e karşı 50 oyla kabul edildi. ABD hükümetinin kapanması ve temerrüt endişeleri de böylece geçici de olsa ortadan kalkmış oldu.

6- ABD'de tarım dışı istihdam beklentiyi karşılamadı

ABD'de Eylül ayına ilişkin tarım dışı istihdam verileri açıklandı. Veriler Eylül'de yaratılan 194 bin istihdamın 9 ayın en düşük istihdam artışı olduğunu gösterdi. Bloomberg anketinde beklenti tarım dışı istihdamın 500 bin artması yönündeydi.

7- 136 ülkeden küresel kurumlar vergisi anlaşmasına onay

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları ülkelerde 2023'ten itibaren en az yüzde 15 oranında vergilendirilmesine yönelik anlaşmanın 136 ülke tarafından kabul edildiğini bildirdi.