Advertisement

Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği'nin (AB) tarihinin en derin ekonomik gerilemesi ile karşı karşıya olduğunu kaydetti ve bu durumun, krizin kötü yönetilmesi halinde, euro para biriminin geleceği için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

AB'nin icra organı Avrupa Komisyonu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, hükümetlerin koronavirüsün yayılmasını durdurmak için katı tedbirler almalarından dolayı, Euro Bölgesi ekonomisinin bu yıl yüzde 7.4 daralmasının beklendiğini ve bu durumun işsizlik ve kamu borcu seviyelerinde güçlü artışları getirmekte olduğunu kaydetti.

Yetkililer, krizin Euro Bölgesi'nde kuzey ve güney ülkeleri arasındaki farkın açılması riskini getirdiği ve turizm sektörüne bağımlılık ve hükümetlerin işletmeler ve hanehalkına destek kapasitesindeki farklılaşmadan dolayı bloku kırılma noktasına ittiği uyarısında bulundu.

Krizden önce dahi ortalamadan daha yüksek borç seviyelerine sahip Yunanistan, İtalya ve İspanya'da üretimin bu yıl yüzde 9'un üzerinde düşüş göstermesi beklenirken, aralarında Almanya ve Hollanda'nın bulunduğu ülkelerin yüzde 7'den az daralması öngörülüyor.

AB, bir şekilde ortak kurtarma planı olmazsa, tahribatın bölgenin yüksek düzeydeki istikrarını risk altında bırakacağını kaydetti.

AB Ekonomik ve Finsansal İşler Komiseri Paolo Gentiloni, yaptığı açıklamada, "Böyle bir ayrışma tek piyasa ve Euro Bölgesi için risk oluşturuyor. Ancak bu risk Avrupa'nın kararlı ve müşterek adımı ile azaltılabilir" dedi.