Advertisement
HABERLER ABONE OL

İngiltere, İspanya, Avusturya, Hindistan, İtalya ve Türkiye’nin Google, Amazon, Facebook gibi teknoloji şirketlerinin sağladığı hizmetlere vergi uygulamasına misilleme olarak ABD bu ülkelere ek gümrük vergisi başlatmayı planlıyor.

ABD Ticaret Temsilciliği belgelerine göre, ABD’ye bu ülkelerden gelen Avusturya piyanosundan Türk halısına kadar birçok ürüne yıllık yüzde 25’lik ek tarife uygulanabilir. 6 ülkenin ABD’li şirketlerden elde edeceği vergi geliri kadar tarife uygulanması planlanıyor. Bloomberg News’in hesaplarına göre yıllık 880 milyon dolarlık ek tarife uygulanacak.

Amazon, Facebook, Google’ın da üyesi olduğu “Internet Association” Ticaret Temsilciliği’nin bu planından memnun olduğunu dile getirdi. Konuya dair yapılan açıklamada ticaretteki ayrımcı bariyerleri kaldırmak için Ticaret Temsilciliği’nin bu adımının önemli olduğu ifade edildi.

Türkiye’de 1 Mart 2020’den itibaren uygulamaya giren Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye’de elde edilen hasılatı 20 milyon TL, dünya genelindeki hasılatı 750 milyon Euro veya üzerinde olanlara uygulanıyor.

ABD Ticaret Temsilciliği’nin hesaplamasına göre ABD’li şirketler Türkiye’ye yıllık 160 milyon dolar vergi ödeyecek. Türkiye’ye yönelik kararın 7 Mayıs’ta verilmesi bekleniyor.