Advertisement
HABERLER ABONE OL

Açılışın ardından Dow Jones endeksi yüzde 0,01 artışla 28.238,07 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,08 kazançla 3.193,97 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,08 değer kazancıyla 8.821,42 puan seviyelerinde seyrediyor.

Analistler, ABD ile Çin arasında birinci faz ticaret anlaşmasının imzalanması sonrası küresel risk iştahının arttığını belirtti.

Hafta sonu ABD ve Çin tarafından ticaret anlaşmasının gerçekleşmesine dair yapılan ayrı ayrı açıklamalar da hisse senetlerine alım getirdi. Çin Ticaret Bakan Yardımcısı Wang Shouwen, Pekin'de yaptığı basın toplantısında, "ABD, Çin ürünlerine vergileri kademeli olarak kaldıracak. Birinci aşama görüşmeler önemli gelişme kaydetti.  Anlaşma Çin'in reform hedefleriyle uyumlu. ABD'den ve diğer ülkelerden yapılan ithalat artacak. Bu anlaşma küresel piyasalardaki güveni artıracak.  Bu anlaşma Çin ve ABD arasındaki ekonomik işbirliği için uygun. ABD ile metin üzerinde anlaşmaya vardık. Çin en kısa zamanda anlaşmanın yasal incelemesini tamamlayacak" yorumunu yapmıştı

ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, "Anlaşmayı yaptığımız için 15 Aralık'ta planlanan cezai vergi artışları yapılmayacak. Çin ile ikinci faz görüşmeleri hemen başlayacak. Çin büyük miktarda tarım, enerji ve sanayi ürünü almayı kabul etti" demişti.  

ABD Ticaret Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada ise,"120 milyar dolarlık Çin ürününe yönelik vergi yüzde 7.5'e düşürüldü. 250 milyar dolarlık Çin ürünü üzerindeki yüzde 25 vergi ise korunuyor" denmişti.