Advertisement

ABD'de endeksler Trump'ın, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, kendisine yönelik azledilmesi sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimde bulundukları açıklamasının ardından başlayan gerginliğin azalmasıyla yükseldi.

S&P 500 Endeksi, teknoloji ve bankacılık hisselerindeki yükselişin etkisiyle üç gün süren düşüşünü durdururken, endeksler ABD Başkanı Trump'ın Çin'le bir anlaşmasnın olası olduğunu söylemesi ve Japonya ile anlaşma yapmasının ardından yükselişe geçti.

Harris Finacial Group'tan Jamie Cox, "Piyasalar, Çin'le yapılacak bir ticaret anlaşmasına daha çok ilgi duyuyor. Kongre artık kilitlenmeye başladığı için başkan Çin'le bir anlaşma yapabilir" yorumunu yaptı.

Spot piyasada işlem gören altın ise yüzde 2.04 düşüşle onsu 1,500.65 dolara geriledi

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, cuma günü, Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden Biden'in oğlunu soruşturmalarını istediğini öne sürmüştü.

Haberde, Trump'ın, Zelenskiy'e, Biden'ın oğlu Hunter Biden'ın Ukrayna'daki iş anlaşmalarını araştırması için avukatı Rudy Giuliani ile çalışması gerektiğini söylediği iddia edilmişti.

Trump, söz konusu iddialar üzerine Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunarak, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Demokratlar'ın kendisine yönelik azledilme sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimi yapmalarına ilişkin, "Ülkemiz için ne kötü." açıklamasını yapmıştı

Trump, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin, kendisine yönelik azledilmesi sürecinin başlatılması için ilk resmi girişimde bulundukları açıklamasının hemen ardından, resmi Twitter hesabından paylaşımlar yapmıştı.