Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Ticaret Bakanlığı, Mayıs ayına ait perakende satış verilerini açıkladı.

Buna göre, perakende satışlar, Mayıs'ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 artarak 686,6 milyar dolar oldu. Piyasa beklentileri, perakende satışların bu dönemde aylık bazda yüzde 0,2 azalması yönündeydi. Perakende satışlar, Nisan'da da yüzde 0,4 artmıştı.

Geçen ay perakende satışlardaki artışta; yapı malzemeleri ve bahçe ekipmanlarının satıldığı mağazalar ile motorlu taşıt ve parçalarının satıldığını mağazalardaki satışlarda yaşanan artış öne çıktı.

Söz konusu dönemde yeme ve içme hizmetinin sunulduğu yerlerdeki, genel mal mağazalarındaki, mobilyacılardaki, gıda ve içecek ürünlerinin satıldığı mağazalardaki, spor malzemeleri, hobi ürünleri ve kitap satılan mağazalardaki ve elektronik mağazalarındaki satışlar da arttı. Akaryakıt istasyonlarındaki satışlarda ise bu dönemde azalış kaydedildi.

Analistler, verilerin, tüketici harcamalarının yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranlarına rağmen dirençli kalmaya devam ettiğini gösterdiğini kaydetti.

Sanayi üretimi tahminlerin altında

ABD'de bugün açıklanan sanayi üretimi verisi ise Mayıs'ta artış beklenirken yüzde 0,2 düştü. Sanayi üretimi Nisan'da yüzde 0,5 artmıştı. Kapasite kullanım oranı yüzde 79,8'den yüzde 79,6'ya geriledi.

İmalat sanayi üretimi ise aylık bazda düşüş beklenirken yüzde 0,1 yükseldi.