Advertisement

ABD hisse senetleri, koronavirüs salgınının artan ekonomik faturasından dolayı yatırımcıların risk varlıklarından çıkması sonucu, açılışta yüzde 8.1 düştü ve işlemlerin 15 dakika durmasını tetikleyen devre kesici devreye girdi. Böylelikle devre kesici son bir haftada üçüncü kez tetiklenmiş oldu.

Devre kesici, S&P 500 Endeksi'nin, piyasaların TSİ 16:30'da açılmasının ardından sert düşmesi ve Cuma kapanışına göre yüzde 7 gerileyerek 2,521.24 puana inmesinin ardından devreye girerek işlemleri 15 dakika durdurdu. ABD hisse senetlerinin göstergesini izleyen en büyük Borsa fonu (ETF) erken saatlerde yüzde 9 düştü.

Finans piyasalarının haftaya aşırı türbülansla başlamaları riskten kaçış eğilimini güçlendirdi. Yatırımcılar, tüm dünyada ülkelerin sosyal faaliyeti neredeyse durma noktasına getirerek virüsle mücadele etmeye çalışmalarının ardından, ortaya çıkan ekonomik hasarın boyutunu anlamaya çalışıyor.

Hisselerdeki bu sert düşüş, piyasalrın 2008 finans krizinden bu yana gördüğü en karanlık dönemlerden birinin devamı niteliğinde ve kaygılı yatırımcılar kâr tahminleri güvenilmez hale gelen şirketleri nasıl değerleyeceklerini belirlemeye çalışıyorlar. Koronavirüs ABD'de 3,000'denf azla kişiye bulaştı ve virüs dolayısıyla Avrupa'da hayat neredeyse durmuş durumda.

Fed'in acil toplantı sonrası aldığı kararlar piyasaları sakinleştirmeye yetmedi ve yatırımcılar, sosyal ilişkilerde daha önce görülmemiş kopuşlardan dolayı meydana gelen ekonomik etkilerle mücadele için mali tedbirler uygulanması için feryat ediyor.

ABD merkez bankası Fed Pazar günü gösterge faizi düşürerek sıfıra yaklaştırdı ve piyasalrı desteklemek için piyasaya verdiği likiditeyi artırdı. Fed Başkanı Jerome Powell, Fed'in gösterge faizi ekonominin son olaylarla başa çıkabileceğine olan güven artana ve maksimum istihdam ve fiyat istikrarı sağlama yoluna girilene dek sıfır seviyesi yakınında tutucağını belirtti.

MUFG Union Bank baş finans ekonomisti Chris Rupkey, "Piyasa panik havasında," dedi ve "Dün geceki hareket şoktu ve piyasa bunu Fed yetkililerinin kurtarma işine soyundukları şeklinde algılamıyor. Bunu 'yoldan çekil, dışarıya bak, bu gerçekten çok ama çok kötü olabilir' diye algılıyorlar" şeklinde görüş bildirdi.

45 milyar doları yöneten Creative Planning'in başkanı Peter Mallouk, "Durum büyük ölçüde mantıksız," dedi ve "Nihayetinde bu bir sağlık sorunu ve Fed'in hareketlerinin etkisi sınırlı ve kısa süreli olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi Cuma günü seansın son 1 saatinde görülen rallinin yüzde 90'ını geri verdi.

S&P 500 Endeksi açılıştan sonra düşüşünü yüzde 13'e çıkarırsa, işlemler bir kez daha 15 dakika durdurulacak. Bunun için endeksin 2,358.58 seviyesine inmesi gerekiyor. Eğer düşüş yüzde 20'ye ulaşırsa, işlemeler tüm gün için durdurulacak. Bunun için de endeksin 2,168.81 ile Kasım 2016'dan beri en düşük seviyesine inmesi gerek.