Advertisement

ABD'de hane halkı harcamaları Aralık ayında ikinci kez düşüş gösterdi. Gelirler ayın sonlarına doğru koronavirüs teşvik paketinin sağlanmasının ardından yükseldi.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın raporuna göre, ABD’de hane halkı harcamaları aralık 2020’de önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı. Tahminler yüzde 0,4'lük bir düşüşe işaret ediyordu. Diğer bir taraftan, Aralık 2020 kişisel gelirlerin artışı yüzde 0.1 olarak tahmin edilmesine rağmen, veriler beklenilenin üzerinde gerçekleşerek yüzde 0.6 artış gösterdi.

ABD’deki bazı eyaletler ve şehirler kasım ve aralık aylarında, salgın sebebiyle işletmeler ve faaliyetler üzerinde kısıtlama getirdi. Bu nedenle söz konusu aylarda, eğlence ve konaklama sektöründe çalışan yaklaşık yarım milyon insanın işini kaybetmesine ve hane halkı harcamalarının düşmesine sebep oldu.

Kişisel gelirler, aralık ayı sonlarında koronavirüs teşvik paketinin onaylanmasının ardından şimdiden 900 milyar dolarlık bir artış gösterdi. Tasarının ilk bölümü yaklaşık 300 milyar dolar tutarında küçük ölçekli şirketlere desteği, haftada 300 dolarlık işsizlik yardımlarının süresinin uzatılmasını ve aşı dağıtımı için yardımları içeriyor.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, aralık ayı gelirindeki yükselişin kısmen pandemi işsizlik tazminatındaki artışı yansıttığı aktarıldı.

Kişisel tasarruf oranı Nisan ayından bu yana ilk kez artış göstererek yüzde 13,7'ye yükseldi.