Advertisement

Alman hükümeti, konu hakkında doğrudan bilgiye sahip iki kaynağa göre, derin bir resesyon ile tetiklenebilecek mali teşvik tedbirleri hazırlayarak, Avrupa'nın en büyük ekonomisini desteklemek için harekete geçme konusunda hazır hale geliyor.

Görüşmelerin kamuoyuna açık olmamasından dolayı ismini vermeyen kaynaklar, bu programın büyük çaplı bir işsizliği önlemek için iç ekonomiyi ve tüketici harcamalarını desteklemek amacıyla hazırlanacağını kaydettiler. Kaynaklar, 2009 krizinde Almanların yeni otomobiller alması için sağlanan avantajlara benzer bir şekilde, hükümetin konutlardaki enerji verimliliğini artırmak, kısa vadeli işe alımları desteklemek ve sosyal refah yoluyla gelirleri güçlendirmek için teşvikler hazırladığını belirtiyorlar.

Almanya'nın katılıkla uyguladığı dengeli bütçe politikasının gevşetileceğine ilişkin işaretler artıyor. Maliye Bakanı Olaf Scholz, Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin ekonomik kriz durumunda 50 milyar euroluk (55 milyar dolar) ekstra harcama yapmayı düşündüğünü kaydetti. Geçen hafta, Şansölye Angela Merkeş, ekonominin "zor bir safhaya doğru ilerlediğini" ve hükümetinin "duruma bağlı olarak" tepki vereceğini söylemişti.

Öte yandan, Almanya merkez bankası bundesbank, Pazartesi günü yayımladığı aylık raporunda, ekonominin resesyona girebileceği uyarısında bulundu ve bu durum politika yapıcılar üzerinde desteği artırmalarına ilişkin baskıyı artırdı.

 

 

Kapat