Advertisement

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Almanya'nın doğalgaz ile ilgili ciddi adımlar attığını söyledi.

Yazılı bir açıklama yayımlayan Habeck, ülkenin gaz tüketiminin azaltıp, depolama kapasitesinin de artırılması gerektiğini söyledi.

Habeck, bu önlemlerin alınmaması durumunda kışın işlerinin zor olacağını ifade ederken, gelecek hamleleri de yapacaklarına dikkat çekti.

Bakan Habeck, geçiş süreci için kömürle çalışan santrallerin kullanılması gerektiğine de dikkat çekti.

Rusya Avrupa'nın önde gelen ekonomilerine gaz akışını geçen hafta boyunca belli ölçülerde azaltmıştı.

Son olarak Avrupa'nın ve Fransa'nın en büyük doğalgaz dağıtıcılarından GRTGAZ'dan yapılan açıklamada, 15 Haziran'dan itibaren Rus enerji şirketi Gazprom'un sağladığı doğalgazın Fransa'ya akışının durduğu belirtildi.

Rusya'nın Kuzey Akım üzerinden doğalgaz sevkiyatını düşürmesiyle Almanya'dan Fransa'ya fiziksel gaz akışının durduğu bildirilen açıklamada, Fransa'nın artık Rus doğal gazını kullanmayacağı ifade edildi.

Açıklamada, Fransa'nın gaz stokunun yüzde 50'den 56'ya yükseldiği, kesintiye rağmen ülkede enerji sıkıntısının olmayacağı kaydedildi.

Rus enerji şirketi Gazprom, yakın zamanda Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının günlük 167 milyon metreküpten 67 milyon metreküpe düştüğünü açıklamıştı.

Kesintinin sebebi Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen bazı teknik ekipmanların henüz geri gelmemesi olarak gösterilmişti.

Habeck, daha önce yaptığı açıklamada Rus gazını Almanya'ya taşıyan Kuzey Akım'daki arz kesintisini "siyasi güdümlü" şeklinde nitelendirerek Gazprom'u doğal gaz fiyatlarını yukarı çekmeye çalışmakla suçlamıştı.