Advertisement

Altın fiyatları, koronavirüsün küresel büyüme üzerindeki etkisine ilişkin endişelerin arttığı bir ortamda piyasalara tekrar hakim olan riskten kaçınma eğilimi ile birlikte yükseldi.

ABD endeks vadeli kontratları ve Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, Apple Inc.'nin çeyrek dönem satışlarının tahminlerin altında kalacağını açıklaması ve bunun da koronavirüs salgınının şirket kârları ve ekonomi üzerindeki olumsuz etkisinin altını çizmesi ile birlikte düştü. Öte yandan BlackTock Inc., gelişen ülke piyasalarının sıçrama yapabileceğini ve hastalığın küresel büyümedeki artışı ancak geciktirebileceğini, rayından çıkaramayacağını kaydetti. Çin virüsün ekonomik etkisini dengeleyebilmek için ekstra teşviklere gitme taahhüdünde bulundu.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 0.2 düştükten sonra yüzde 0.3 yükselerek Singapur saati ile 13:45'te ons başına 1,586.10 dolara çıktı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi Kasım sonundan bu yana en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor.

AxiCorp baş piyasa stratejisti Stephen Innes, "Hisse senedi piyasalarında Kovid-19 salgınının sert etkilerinden kaynaklanan satış dalgasına ilişkin bir işaret, altında mevcut ortamda uzun pozisyona girerek hedge etme eğiliminin devam etmesi ile birlikte, metale yönelik talebi yukarı yönde desteklemeye devam edecek" dedi ve "Apple'ın virüs endişeleri nedeniyle ciro hedefini düşürmesi, riskten kaçınma eğilimini artırmasından dolayı, altın fiyatlarını destekledi" şeklinde görüş bildirdi.

Spot gümüş yüzde 1 yükselerek ons başına 17.8735 dolara çıkarken, platin yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 971.91 dolara tırmandı ve paladyum Pazartesi günkü yüzde 3.5'lik yükseliş sonrası yüzde 0.3 daha prim yaparak ons başına 2,526 dolara ulaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Apple Pazartesi günü yaptğı açıklamada, virüsün yayılması sonrası çalışmadaki yavaşlama ve akıllı telefon talebindeki düşüş nedeniyle, Mart sonunda biten çeyrekte ciro hedefini tutturamayacaklarını açıkladı.

*Çin Pazartesi günü 1,886 kişide daha koronavirüse rastlandığını ve 98 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurdu. Böylelikle ülkede doğrulanan vaka sayısı 72,436'ya çıktı.

*ABD'de finans piyasaları Pazartesi günü tatil dolayısıyla kapalıydı.

*Fed'in son toplantısının tutanakları Çarşamba günü açıklanacak.

*Hindistan'da altın destekli Borsa fonlarına (ETF) yatırım Ocak ayında yedi yılı aşkın sürenin en büyük artışını gösterdi.