Advertisement

(15:00'te güncellendi)

Spot altın, yatırımcıların dikkatlerini ABD'de devam eden mali destek müzekerelerine ve dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin arasında artan gerilime çevirmeleri ile birlikte yükselişini üçüncü güne taşıdı ve 2,000 dolar seviyesi üzerinde kazançlarını sürdürerek yeniden rekor zirveye ulaştı.

Altın bu yıl yüzde 35 yükseldi ve yükselişi düşen tahvil reel faizleri, zayıflayan dolar ve küresel ekonomiye ilişkin kronik belirsizlik destekledi. Altının güvenli liman statüsü, hükümetler ve merkez bankalarının koronavirüsten olumsuz etkilenen ekonomilerini desteklemek için ilave teşviklere gitmesi ile daha da sağlamlaştı. Altın fiyatları Çarşamba günkü rekor seviyesinin yakınlarında seyrediyor ve analistler çoğu fiyatların önümüzdeki aylarda daha da yükseleceği tahmininde bulunuyor.

UBS Global Wealth Management baş yatırım yetkilisi Mark Haefele, "Reel faizlerdeki düşüşün altını destekleyeceğine ilişkin beklentimiz sürüyor," dedi ve "Bankanın baz senaryosu altının yılın ikinci yarısında 2,000 dolar civarında dolaşacağı şeklinde, ancak fiyatlar kısa vadede 2,300 dolar seviyesine kadar çıkabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın 2,059.68 dolara kadar çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Londra saati ile 12:55'te yüzde 1 yukarıda 2,058.75 dolar seviyelerindeydi. Spot gümüş, erken saatlerde Nisan 2013'ten beri en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüzde 4.2 yukarıda ons başına 28.0900 dolara çıktı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.

Beyaz Saray ve Kongre'deki Demokratlar, virüs destek paketi konusunda kendi belirledikleri son tarih olan Cuma günü yaklaşırken, aralarındaki görüş ayrılıklarının giderildiğine ilişkin fazla bir işaret vermiyorlar.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ABD ekonomisinin açık bir şekilde daha fazla mali desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi. ABD'de ADP'nn açıkladığı veriler, özel sektör istihdamındaki artışın Temmuz ayında yavaşladığını gösterdi. Bu durum, ABD'de artan koronavirüs pandeisinin isitihdam piyasasını ve ekonomik toparlanmayı olumsuz etkilediğinin altını çiziyor.

(15:00'te güncellendi)