Advertisement

Altın ABD’de işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin üstünde gelmesi ve Fed’in faizleri agresif şekilde yükseltmeye devam edeceğine dair beklentilerin yumuşaması sonrası toparlanarak bu yıl gördüğü en düşük seviyeden yükseldi.

Spot altın ons başına 1833 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise piyasalarda 1118 TL’den alıcı buluyor.

ABD’de Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre ilk işsizlik maaş başvuruları 4 Mart’ta sona eren haftadan 21 bin artışla 211 bine yükseldi. Bu rakam ekonomistlerin 195 bin olan tahminlerinin oldukça üstündeydi. Yayımlanan verinin ardından altın ile negatif korelasyona sahip dolar ve tahvil düşüşlerinin sürdürürken değerli metal yüzde 1,2’ye varan yükseliş yaşadı.

Fed Başkanı Powell'ın açıklamaları sonrası keskin düşüş yaşanmıştı

Yaşanan ralli, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Merkez Bankası’nın istihdam veya enflasyon verilerinin sıcak gelmesi durumunda faizleri artış hızını artırmaya hazır olduğunu söylemesi sonrası altında yaşanan keskin düşüş sonrası geldi.

Bununla birlikte yatırımcılar Fed’in bu ayın sonunda gerçekleştirilecek toplantıda 50 baz puanlık bir artış uygulayacağına dair fiyatlamalarını artırarak altının değer kaybetmesine neden olmuştu.

Değerli metal bu yıl gelen güçlü enflasyon ve istihdam verilerinin Fed’in daha agresif adımlar atacağı yönündeki beklentiler artırmasının ardından elde ettiği kazançları geri vermişti.

Sıkı işgücü piyasası, fiyat baskılarını besleyen ücret artışlarını yönlendirmedeki rolü nedeniyle Merkez Bankası’nın sıkılaştırma kampanyasının ana hedefi olmuştu.

Yatırımcılar hafta içinde gelen güçlü gelen iki göstergenin ardından Cuma günü gelecek tarım dışı istihdam verisine odaklanmış durumda.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Ed Moya, “Altın 1.800 dolar seviyesini tutabilecek gibi görünüyor ancak herhangi bir büyük sürpriz sonrası bu kolayca kırılabilir” değerlendirmesinde bulundu.