Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Koronavirüs salgınının bölgesel bir krize dönüşmesi durumunda, Avrupa Merkez Bankası (AMB) yardıma koşmak için henüz hazır değil.

Faizler sıfırın altında ve varlıklarının son grubu hala devam ederken, para piyasaları bu yılın sonuna doğru faiz indirimi beklese de ek parasal destek için alan oldukça sınırlı.

Bu durum, ekonomik destek için bir sonraki adımı Almanya gibi ülkelerin hükümetlerinden bekleyen politika yapıcıların tezini güçlendiriyor.

UBS Group AG ekonomisti Anna Titareva, Bloomberg Television ile gerçekleştirdiği mülakatta “AMB tamamen sınırda değil, ancak yaklaşıyor. Daha fazla politika genişlemesi için eşik oldukça yüksek.” dedi.

Küresel çapta 80 binden fazla kişiyi etkileyen ve 3 bin kişinin ölümüne neden olan salgının küresel bir salgına dönüşmesi ve şimdiye kadar imalat sektörüyle sınırlı kalan resesyonun ekonominin tamamına yayılması durumunda bankanın maliye desteği için bekleyecek lüksü olmayabilir.

Böyle bir senaryoda ise AMB Başkanı Christine Lagarde'ın politikanın otopilotta olmadığı şeklinde yaptığı Ocak ayındaki uyarısını daha da öngörülü bir hale getirecektir.