Advertisement
HABERLER ABONE OL

Baymak, 2023 yılının ilk altı ayında cirosunu geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 74 büyüme ile 2,2 milyar TL’ye taşıdığını açıkladı. İlk 6 aylık döneme ilişkin verileri değerlendiren Baymak CEO’su Ender Çolak, 2023 yılını ise yılın başında belirledikleri yüzde 50 büyüme hedefinin çok üzerine çıkarak yaklaşık 5 milyar TL ciro ile kapatmayı öngördüklerini söyledi.

Çolak “İlk yarıyı adetsel bazda, kombide yüzde 82 ve su ısıtıcıları grubunda ise yüzde 136 büyüme ile başarılı bir şekilde tamamladık. Kombi pazarı yüzde 40 büyürken Baymak, pazarın 2 katı büyüme elde etti. Pazarın çok üstünde bir büyümeden söz ediyoruz.” dedi.

İklimlendirme sektörünün en önemli sorunlarının başında finansmana erişimin geldiğine işaret eden Çolak “Finansal kaynaklara erişim zorluğu yaşayan dağıtım kanallarının bu sorunun üstesinden gelmelerine destek olabilecek yeni yöntemler aranıyor.” şeklinde konuştu.

Paris İklim Anlaşması, Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan çeşitli yükümlülüklerin yanı sıra Avrupa Birliği’nin Yeşil Mutabakat Anlaşması gibi çok sayıda uluslararası düzenlemeyle sürdürülebilirlik konusunun günümüzde ülkelerin ve şirketlerin daha fazla gündeminde olduğuna vurgu yapan Çolak, “İklimlendirme sektöründe düşük karbon alternatiflerine olan talep yükseliyor. Avrupa’da doğalgazdan elektriğe hızlı bir geçiş yaşanırken, ana ürün olarak ısı pompası öne çıkıyor. BDR Thermea Group, ilk yarı yılda ısı pompası kategorisinde adetsel bazda yüzde 53 büyüdü. Globalde karbon nötr akıllı çözümlere yaptığı yatırım 500 milyon euroya ulaşıyor. Grup, 2019-2030 döneminde kapsam 1 ve kapsam 2 emisyonlarını 2030’a kadar yüzde 55 oranında azaltmayı taahhüt etti. Baymak olarak, biz de buna uygun bir şekilde hareket ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.