Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD Başkanı Joe Biden, federal hükümetten ihale alan işletmelerin çalışanlarına saatlik en az 15 dolar ücret vermesini gerektirecek bir kararname ile hükümetin alım gücünü iş koşullarını iyileştirmek için kullanmayı hedefliyor.

Obama dönemindeki yasayı güncelleyerek, federal ajansların Ocak 2022’den itibaren yapacağı tüm yeni sözleşmelerde saatlik 4,05 centlik bir asgari maaş zammı olacak. Bundan sonrasında ise minimum saatlik maaşlar enflasyona oranla yıllık olarak güncellenecek.

Çeşitli sektörlerin karara karşı muhalif bir tavır takınacağı düşünülüyor. Şirketlerin ana argümanı ise 15 dolarlık zorunlu taban fiyat uygulamasının salgından yeni toparlanan ekonomik koşullarda istihdam toparlanmasını tehlikeye atacağı yönünde.

Biden zenginler için vergiyi artırıyor

22 Nisan’daki bir haber göre, Biden sermaye kazancı vergisi oranının neredeyse ikiye katlanarak yüzde 39,6'ya çıkarılmasını önerecek ve bu oran yatırım geliri üzerindeki mevcut bir ek vergi ile birleştiğinde yatırımcılar için federal vergi oranlarının yüzde 43,4'e kadar çıkabileceği anlamına geliyor.

Plan henüz kamuya açık olmadığı için isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, planın 1 milyon dolar veya daha fazla kazananlar için sermaye kazancı oranını yüzde 39,6'ya çıkaracağını, mevcut taban oranının yüzde 20'ye yükseltileceğini belirterek Obamacare'i finanse eden yatırım geliri üzerinden yüzde 3,8'lik bir vergi uygulanacak ve finansal varlıkların getirilerindeki vergi oranını ücret ve maaş geliri üzerindeki en yüksek orandan daha yükseğe iteceklerini söylediler.

Bu öneri, yatırım getirilerini işgücünden daha düşük olarak vergilendiren vergi kanununun uzun süredir devam eden hakimiyetini tersine çevirebilir. Biden, varlıklı bireyler için sermaye kazançlarını ve gelir vergisi oranlarını eşitleme kampanyası yürütmüş ve birçoğunun orta sınıf işçilerden daha düşük ücretler ödemesinin haksızlık olduğunu söylemişti.