Advertisement

Bloomberg'in gerçekleştirdiği bir ankete göre gelişen piyasalarda bu yıl büyük bir ihtimalle bir satış dalgası daha yaşanacak. Gelişen piyasaların pandemiden toparlanması olumsuz etkilenirken, halihazırda 3 trilyon dolar seviyesindeki zararını artıracak.

61 yatırımcı, stratejist ve traderın katılımıyla geçen ay gerçekleştirilen anketin sonuçlarına göre hisse senetlerinde bir sonraki satış dalgası bu çeyrekte ya da 2021 kadar geç bir zamanda gelebilir. Latin Amerika'nın Döviz, tahvil ve hisse senedi açısından yılın ikinci yarısında en kötü performansı gösterecek bölge olması bekleniyor. Ancak anket katılımcılarının çoğu er ya da geç toparlanma bekliyor. Çoğunluk, varlıkların yılı şu ankinden yüksek seviyelerde tamamlayacağını düşünüyor.

Gelişen piyasa yatırımları ilk koronavirüs satışından beri önemli bir sıçrama yaptı. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi Nisan'da dört yılın en güçlü aylık kazancını kaydetti. Koronavirüsle mücadelede geliştirilen potansiyel ilaçlara ilişkin iyimserlik ve küresel karantinaların gevşetildiğine ilişkin sinyaller algıyı destekledi. Görünüm hala volatil olsa da yanıt verenlerin çoğunluğu her üç varlık sınıfında da yıl sonuna dek kazanç öngörüyor.

Ankete göre coğrafi bölgeler perspektifinden Asya varlıkları, hisse senetleri, döviz ve tahvil açısından en cazip olarak görülüyor. Önceki ankette tahvillerde en üstteki yerini kaybeden Asya yeniden kazandı. Virüs pandemisinden en fazla etkilenen Latin Amerika'nın her üç kategoride de geride kalması bekleniyor.

Tokyo'da Fujitomi Co. teknik analisti Tetsuya Yamaguchi, "Bölgenin kışa ne durumda gireceği ve enfeksiyon vakalarının daha da artabileceği dikkate alındığında Latin Amerika büyük bir endişe. Çin ve Güney Kore gibi Asya ülkelerinde pandeminin durumu biraz dengelenmeye başladı ve Asya'nın daha fazla finansal ve mali teşvik için alanı var." dedi.

MSCI Inc. tarafından listelenen 26 ülkenin hisse senetlerinin toplam değerine ve Bloomberg Barclays yerel para, dolar tahvili ve euro cinsinden menkul kıymetlerine dayalı tahvil endeksleri dayanarak Bloomberg'in derlediği verilere göre gelişen piyasa varlıklarının toplam değeri geçen yılın sonunda 28 trilyon dolardan fazlaydı. Nisan sonunda bu miktardan 3 trilyon dolardan fazlası silindi. 2.8 trilyon doları hisse senetlerinden silindi.