Advertisement

Borsa İstanbul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlığında yaşanan değişiklik sonrası üçüncü işlem gününde güçlü tepki alımlarına sahne oldu.

BIST 100 endeksi günü yüzde 2,64 artışla 1.413 puandan tamamladı.

Tepki alımlarının hızlandığı işlem gününde bankacılık endeksi günü yüzde 2,3 artışla tamamlarken, sanayi endeksi ise yüzde 3,1 prim yaptı.

Borsada temettü etkisi

Borsa İstanbul endeksi fiyatlamalarında temettü etkisi de hissedildi. Temettü ödeyen Erdemir hisseleri yüzde 7 düşüş kaydederken, endekse puan bazında 7 puana yakın aşağı yönlü baskı yaptı.

Salı günü bankacılık hisseleri negatif ayrışmıştı

Endekste, TCMB ile ilgili değişiklik kararının ardından ilk işlem gününde yüzde 10'a yakın kayıp yaşanırken, ikinci işlem gününde yatay bir kapanış kaydedilmişti.

Salı günü endekste bankacılık endeksindeki negatif ayrışma dikkat çekmişti. Bankacılık endeksi Salı gününü yüzde 8,5 düşüşle tamamlarken, sanayi endeksinde yüzde 2,2'lik artış kaydedilmişti. Piyasa uzmanları, Londra piyasalarında gecelik TL swap faizlerinde görülen yukarı yönlü seyir dolayısıyla TL arayışında olan yatırımcıların banka hisselerinde satışa gittiğine dikkat çekti. Salı günü endekse puan bazlı en fazla aşağı yönlü baskı yapan hisseler arasında Garanti BBVA, Akbank ve Sabancı Holding hisseleri dikkat çekti.

BIST 50'de açığa satışta yukarı adım kuralı bugün de uygulandı

Salı günü uygulanan BIST 50 endeksinde yer alan paylarda açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralı bugün de uygulandı.

Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirildi. Ancak, açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması hâlinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabildi.

Halka arz başvuruları devam ediyor

Ünlü&Co'nun ardından Oyak Yatırım da halka arz için adım attı ve Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurduğunu duyurdu.

Oyak Yatırım’dan yapılan açıklamada halka arzda, halka açıklık oranının yüzde 30 olarak belirlendiği, ek satış durumunda bu oranın yüzde 35’e kadar çıkabileceği belirtildi.

Mevcut tüm ortakların rüçhan hakları kısıtlanarak bedelli sermaye artırımı yöntemiyle halka arz edilecek payların toplam nominal değerinin 5,7 milyon TL olacağı kaydedildi. Bu miktar, toplam halka arzın yaklaşık yüzde 20’lik bölümünü oluşturuyor.

Oyak Yatırım, sabit fiyat ile talep toplama yöntemiyle yapılması planlanan halka arzın, yasal sürecin sonuçlanmasına bağlı olarak yılın ilk yarısında gerçekleştirmeyi hedefliyor.