Advertisement

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ekonomik İstikrar Kalkanı" adını verdiği 100 milyar liralık kaynak paketini açıklamasının ardından çiftçiler de tarım sektörüne beklenen desteğin sağlanması için çağrıda bulundu. 

Adana Çiftçiler Birliği Başknaı Mutlu Doğru, "Dün sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan 100 Milyar TL’lik ekonomik paket içinde tarım kesimi de düşünülerek aşağıda belirttiğimiz başlıklar da çiftçimiz açısından dikkate alınarak tarıma ve dolayısıyla da gıda sektörüne de destek verilmelidir" dedi.

Mutlu Doğru, beklentileri 3 başlık altında şöyle sıralad:

1- Amaç piyasaya likidite sürmek ve insanları harcamaya yönelterek ekonomiyi canlı tutmaksa en geniş sektör tarım. 2019 tarım destekleri hemen ödense piyasaya canlılık getirir. Özellikle de bu krizden en çok etkilenecek küçük esnafa çiftçinin yapacağı alışveriş can suyu olur.

2- Zirai kredilerin vadesi mart, nisan, mayıs ayında olanların geri ödemesinin de en az 3 ay faizsiz ötelenmesi gerekir.

3- Krizden etkinecek sektörlere hammadde temin eden tarım kesimi de nakit akışında aksama yaşayacağından açılacak KGF kredilerinde tarım işletmeleri de faydalanmalıdır.