Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC) finansal kuruluşlar için gereken yabancı para zorunlu karşılık oranını 14 yıl sonra ilk defa değiştirerek yüzde 5’ten yüzde 7’ye çıkardı. 15 Haziran'dan itibaren yürürlüğe girecek yeni oranlar ile birlikte PBOC yuanın değerlenmesinin önüne geçmek istiyor.

Kararla birlikte bankalar kredi vermek ya da yuan almak için piyasada dolar satmak yerine fazladan dolarlarını PBOC’de tutmak zorunda kalacaklar.

Bloomberg Intelligence analistleri ise Çin’in yuanın bu kadar değerlenmesine izin vermesinin artan emtia fiyatlarına tampon olmasından ziyade sermaye hesabı serbestleşmesinden kaynaklacak çıkışlar için bir önlem olduğunu düşünüyor. Hong Kong ve Çin arasında bu yıl tahvil piyasasının yabancı yatırımcıya açılmasını sağlayacak bir bağlantı kurulmuştu.

Bunun yanında Çin pazartesi günü yuan için referans fiyatını dolar başına 6,3682 olarak belirledi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin ortalama tahmini ise dolar/yuan seviyesinin 6,3656 olacağı yönündeydi.

Eski PBOC yetkilisi Sheng Songcheng ise yuandaki yükselişin kısa vadeli spekülasyondan kaynaklandığını ve çok uzun sürmeyeceğini söyledi.

Çin'in yuana toleransı kısa sürdü

Çin'den gelen haber akışıyla birlikte yuan son iki aydır dolar karşısında değer kazanırken Çin Merkez Bankası'nın geçen hafta açıkladığı kur hareketlerini tolere etme kararı ülkenin para biriminin dolar karşısında 3 yılın zirvesine çıkmasına neden olmuştu.

Çin Merkez Bankası’nın günlük offshore kur düzeltmelerindeki kısıtlamaları uygulamayacağına dair işaretler vermesiyle kurdaki yükseliş geçen hafta hızlanmıştı. Bu da analist ve kur yatırımcılarının kurun güçleneceği beklentisiyle daha fazla yatırım yapmasına neden olmuştu.

Çin Merkez Bankası, geçen hafta günlük referans offshore kur oranı konusunda daha tarafsız davranacağını ve piyasadaki yukarı yönlü hareketleri sınırlamaktan ziyade sadece izleyeceğini söylemişti fakat pazartesi gününden itibaren merkez bankasının yaptığı düzeltmeler ile kur piyasasında yuanın yükselişini sınırlamış oldu.

Yuanın en fazla işlem gerçekleştirdiği para birimlerine karşı performansını gösteren Bloomberg Yuan Endeksi geçen hafta 5 yılın zirvesine tırmanmıştı.

Piyasada yükselen emtia fiyatları yorumu

Birçok ülke emtiadaki yükselişin etkileriyle mücadele için farklı stratejiler geliştirirken Çin çareyi spekülatör ve stokçularla mücadelede arıyordu. Merkez bankasının offshore yuan ile ilgili aldığı hareketleri tolere etme kararı da ithal emtia fiyatlarındaki yükselişin kurdaki güçlenme ile baskılanması olarak yorumlanmıştı.

Emtialardaki yükselişi dizginlemek için çalışmalarını hızlandıran ülkede yalan haberlerin yayılmasından aşırı spekülasyona kadar bir dizi eyleme ceza öngören düzenlemeler gündeme getirilmişti.

23 Mayıs pazar günü önde gelen metal sektörü temsilcilerinin davet edildiği toplantıyı takiben açıklama yapan Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Çin hükümetinin spot ve vadeli piyasadaki tekellere sıfır tolerans göstereceğini belirtmişti. Çin sonrasında bankaların emtia ile ilişkili ürünlerin satmasına yasaklama getirmişti.