Advertisement

Citigroup Inc., altının S&P 500 Endeksi karşısındaki teknik seviyesini kırması durumunda, etkileyici rallisini sürdürebileceğini kaydetti.

Citigroup kıdemli teknik stratejisti Shyam Devani, "Altın ve S&P 500 Endeksi rasyosu, yükselişi Noel zamanındaki zirvelere kadar uzatabilecek kilit pivotları test ediyor" ve "Altın lehine yüzde 25'lik bir ralliyi tetikleyebilecek önemli bir yukarı yönlü kırma hareketinin gerçekleşmesi yalnızca bir zaman sorunu" değerlendirmesinde bulundu.

Altın bu yıl, küresel ticaret gerilimleri, yavaşlayan ekonomik büyüme ve yatırımcıların aralarında hisse senetlerininde olduğu risk varlıklarına alternatif aramasının talebi güçlendirmesi ile birlikte yükseldi ve ons başına 1,500 doların üzerine çıkarak altı yılın en yüksek seviyesini gördü. Boğalar arasında, UBS Group AG, fiyatların önümüzdeki 12 aylık dönemde, merkez bankalarının para politikasını gevşetmesi ve altın destekli exchange traded fonlarına (ETF) girişlerin etkisi ile 1,650 dolar seviyesine çıkabileceği tahmininde bulundu.

Citigroup, "Hisse senedi piyasaları, özellikle ABD tahvil getiri eğrisinin daha derin bir biçimde terse dönmesi ile birlikte kırılgan görünmeye devam ediyor," dedi ve altındaki kazançlar için potansiyeli şöyle vurguladı: "Bazen varlık sınıfları arasındaki rasyo çok sıcaktır. Bazen çok soğuk. Ancak bazen de grafik 'tam doğru'yu işaret eder."

Spot altın Çarşamba günü yüzde 0.1 gerileyerek ons başına 1,541.08 dolara geriledi, ancak bu yıl halen yüzde 20 yukarıda.