Advertisement

Dolar ABD – Çin ticaret görüşmelerinin planlanmasına ilişkin belirsizliğin etkisiyle iki yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine tırmandı.

Dolar, yeni vergilerin Eylül başında devreye girmesinin ardından Çinli ve ABD'li yetkililer tarafından bu ay planlanan toplantının ayarlanması konusunda zorluk çekildiğinin belirtilmesinin ardından, önemli piyasa paraları karşısında art arda yedinci günde de yükseldi. İşçi Bayramı nedeniyle Pazartesi günü işlem görmeyen ABD Hazine tahvilleri Salı günü düştü.

Sydney'de finansal teknoloji platformu X-Chainge'in direktör ve kurucu ortağı Nick Twidale, “Doların son dönemdeki güçlü seyrinin bir nedeni kesinlikle güvenli varlık işlemleri. Ticaret savaşı tarafında belirsizliğin sürmesiyle birlikte bu trendin yıl sonuna kadar sürmesini bekliyorum.” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 tırmanarak Mayıs 2017'den beri en yüksek seviyeyi gördü. Doların yedi günlük yükseliş serisi Mart ayından beri görülen en uzun yükseliş oldu.

Konuya yakın kaynaklar Çinli yetkililerin Washington ziyareti için henüz bir tarih belirlenmediğini, ancak bunun hiç olmayacağı anlamına gelmediğini belirtti.

Euro/Dolar paritesi 1.0935 ile Mayıs 2017'den beri en zayıf seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.3 düşüşle 1.0938'den işlem gördü. Dolar/yen yüzde 0.1 artıda 106.38'den alıcı buldu.