Advertisement

Dolar/TL yeni güne düşüşle başladı.

Seçimlere yönelik belirsizlikler, S 400 konusundaki gelişmeler son dönemde TL üzerinde baskı yapıyor. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'daki seçimlerde usulsüzlükler yapıldığını söyledi. Açıklama sonrası kur yükseldi. Dolar %1'in üzerinde artarak 5.72'ye kadar çıktı. 

5.70'İ AŞTI

YSK bu sabah Ak Parti'nin İstanbul'un 31 ilçede oyların yeniden sayılması talebini reddetti. Haberin ardından TL bu sabah kayıplarını telafi etti. Dolar/TL bugün en düşük 5.64'ü gördü. Kur seçimlere dair gelen haber akışıyla düşüşünü tersine çevirdi, akşam saatlerinde 5.70 sınırını aştı.

Euro 6.38'den 6.42'ye, sepet kur 6.02'den 6.05'e yükseldi. 


"SEÇİM BELİRSİZLİĞİNDEN KURTULMALIYIZ"

Ata Yatırım Direktörü Cem Tözge son YSK kararıyla seçim belirsizliğinin kısaldığını, bunun da ilk olumlu etkisinin kurda görüldüğünü kaydetti. Tözge bunun Borsa tarafına da yansıyabileceğini söyledi. Borsa İstanbul 100 Endeksi dün panik satışlarıyla %2'ye yakın düşüşle kapanmıştı. Borsa bugün ise %0.5 civarında primli seyrediyor.

Bugün yurt içinde ve yurt dışında kuru etkileyecek önemli bir veri bulunmuyor.

Yarın Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıklayacağı reform paketi piyasaların radarında olacak. Tözge "Seçim sonuçlarının bir türlü netleşmemesi paketin 2. plana atılmasına neden oldu. Bu tabii seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla piyasanın en fazla duymak isteyeceği detaylar olacak. Bütçe konusunda, enflasyonun kontrol altına alınması konusunda atılacak adımlar yakından takip edilecek. Ama ilk aşamada piyasa seçim belirsizliğinden kurtulmalı" yorumunu yaptı.

Rabobank Stratejisti Piotr Matys ise dün yolladığı bir notta "Gelecek günlerde/haftalarda İstanbul'daki seçimler ve ABD - Türkiye ilişkileri odak noktasındayken TL'de tansiyon artarsa diğer gelişen ülkelere de bulaşma riski olabilir"uyarısında bulundu.