Advertisement

(15:50'de güncellendi)

Dolar, Türk Lirası karşısında haftaya 5.58'in altında başlamasının ardından kademeli bir şekilde yükselerek Salı günü 5.75'e yaklaştı.

Hafta içinde 5.5638 ile 5.7485 arasında seyreden Dolar/TL kurunda haftalık yükseliş TSİ 15:45'te yaklaşık yüzde 2.4 oldu. TL, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa arasında bu hafta dolar karşısında en fazla değer kaybeden para oldu. TL'yi Macar Forinti ve Hint Rupisi takip etti.

Dolar/TL önceki kapanışa göre yüzde 0.28 ekside 5.7154'ten alıcı buldu. Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü 1,212.82 ile 2019 zirvesine yaklaşmasının ardından Çarşamba günü biraz geriledi.

Societe Generale SA bu ay yatırımcılara dolar karşısında 4.70 hedefiyle "TL al" tavsiyesinde bulunmuştu. Citigroup Inc. ise TL'de euro karşısında 5.85 hedefiyle uzun pozisyon açmıştı.

Piyasalar Fed Başkanı Jerome Powell'ın Kansas City Fed'in Cuma günkü yıllık Jackson Hole toplantısında vereceği mesajları takip edecek. Powell'ın konuşmasından ABD para politikasının yönüne ilişkin çıkabilecek mesajlar gelişen piyasa paraları için belirleyici olabilir.

Londra'da Capital Economics Ltd. Asya ekonomisti Alex Holmes e-posta notunda, “Ticaret gerginliklerinin muhtemelen tırmanacak ve küresel ekonominin daha da yavaşlayacak olması nedeniyle yılın ikinci yarısında risk iştahı büyük ihtimalle azalacak ve sermaye çıkışları önemli miktarda olmayı sürdürecektir. Muhtemelen etkilenecek olan gelişen piyasa paraları rand ve Kolombiya Pesosu gibi cari açığı fazla olanlar.” dedi.

(15:50'de güncellendi)