Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Dolar/TL yeni haftaya düşüşle başladı. Kur bu sabah % 0.7 düşüşle 5.7293'e kadar geriledi. BIST 100 Endeksi ise güne % 0.1 artışla 100 bin 385 puandan başladı. 

Merkez Bankası'nın geçen hafta 250 baz puan ile beklentinin üzerinde faiz indirimine gitmesiyle dolar sınırlı tepki vererek 5.74'ten 5.77'ye çıkmıştı.

Bu hafta ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı piyasanın radarında olacak. Fed'den 25 baz puanlık indirim bekleniyor, bu indirimin kurda bir volatilite yaratması beklenmiyor ancak Fed'in sonraki dönemler için vereceği mesajlar kurun hareketinde etkili olabilir.

Yime bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın enflasyon raporu önemli olacak. Faiz indiriminin hızına dair verilebilecek sinyallerin TL'de hareketliliğe neden olabileceği ifade ediliyor.

Şeker Yatırım yolladığı bir notta "Kurda Türk Lirası lehine işlemlerin gerçekleşmesi halinde 5.7437 ve 5.7352 seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşanabilir." ifadelerini kullandı.

Bugün Cumhuriyet Bayramı tatiline girecek olan piyasaların yarım gün açık kalması nedeniyle işlem hacminin zayıf olabileceği belirtiliyor.