Advertisement

Geçen haftayı yüzde 1.5'e yakın kayıpla 6.45'ten tamamlayan dolar yeni haftaya 6.50 sınırında başladı, Kur daha sonra yükselişini hızlandırarak yüzde 1.8 artışla 6.57'ye çıktı. Euro 7.20'den 7.24'e yükseldi.Küresel piyasalarda da dolar endeksi dört günde ilk kez yükselişte. Birçok gelişen ülke para birimi bugün dolar karşısında geriledi...

Geçen hafta ABD'de açıklanan 2.2 trilyon dolarlık destek paketi başta olmak üzere birçok ülkenin virüs salgınının tahribatını azaltmak amacıyla açıkladığı önlemler piyasaların toparlanmasında etkili oldu. Son olarak Çin bugün sürpriz faiz indirimine gitti.

Bu sabah itibariyle Asya piyasalarının çoğu düşerken petrol fiyatları da azalan taleple 17 yılın en düşük seviyesine geriledi. 

Bu hafta yurtiçinde açıklanacak Mart ayı enflasyon verisi kur açısından önemli olacak. 

BBH Stratejisti Win Thin yıllık enflasyonun yüzde 12.3'ten 11.85'e gerileyebileceğini belirterek "eğer bu olursa, Ekim'den beri ilk düşüşü göreceğiz ancak enflasyon hala hedefin üzerinde kalmaya devam edecek, yine de bu Merkez Bankası'nı gevşeme döngüsünden alıkoymadı" değerlendirmesini yaptı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, dün yaptığı açıklamada Ocak-şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme beklediklerini bildirdi.

Yine bu hafta ABD Mart ayı tarım dışı istihdam verisi de piyasaların radarında olacak. Geçen hafta ülkede birçok işyerinin kapanmasının etkisiyle işsizlik maaşına başvuranların sayısı 3.3 milyonla tarihi yüksek seviyeye çıkmıştı. Tarım dışı istihdamın 2010'dan beri ilk kez gerilemesi bekleniyor.