Advertisement
BLOOMBERGHT GÜVEN ENDEKSİ ABONE OL

Bloomberg HT Tüketici Güven Ön Endeksi Ekim ayında bir önceki ayın nihai endeksine göre yüzde 14,88 azalarak 64,70 değerini aldı

Ekim ayı ön endeksindeki soruların tamamında bir önceki aya göre değer olarak gerileme izleniyor. Tüketicinin hem mevcut durum algısı hem de geleceğe ilişkin beklentilerinde yaşanan bu sert düşüşün arkasında birkaç faktör öne çıkmış olabilir.

Birincisi, ülkemiz açısından, İdlib operasyonu başta olmak üzere son derece önemli jeopolitik gelişmelerin yaşandığı bir döneme girildi. İkincisi, 2018 bütçe dengeleri açısından vergi gelirlerini arttırmaya yönelik önemli düzenlemeler gündeme geldi. Üçüncüsü, ABD ile yaşanan vize krizi ile beraber finansal piyasalarda, özellikle döviz kurlarında ilk anda yaşanan sert hareketler tüketici algısını önemli oranda etkiledi gibi görünüyor.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi Ekim ayında yüzde 13,99 gerilemeyle 67,89 değerini alıyor. İçinde bulunduğumuz dönemin başta konut ve otomobil olmak üzere alışveriş için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Ön Endeksi’nin ise yüzde 22,98 gibi çok sert bir düşüşle 39,80 değerine gerilediğini görüyoruz. Tüketim eğilimindeki azalışta Döviz kurları ve vergilerde planlanan artışlar kadar, beyaz eşya ya da konut gibi sektörlerde uygulanan vergi indirimlerinin Eylül ayı sonu ile kaldırılması da etkili olmuş görünüyor.

Uzun süredir sakin ve dar bir aralıkta seyreden Tüketici Güveninde Ekim ayı ile beraber yaşanan düşüşte üst üste gelen önemli şok gelişmelerin payı yüksek görünüyor. Söz konusu gelişmelerin seyri tüketici güveninin seyrini belirlemede etkili olacak.