Advertisement

Amerikan Merkez Bankası Fed'in faiz kararı öncesi Bloomberg anketine katılan ekonomistler, uzun vadeli tahminlerinde Fed’in 2023’te faiz artışına gideceğini öngördü. Ankete katılan ekonomistlerin medyan beklentisi Fed’in 2023’te iki kez çeyrek puanlık bir faiz artışı gerçekleştireceği yönünde.

Buna karşın ekonomistler uzun vadeli tahminlerde Fed’in elini açmayacağını öngörerek, “dot plot” denilen tahminlerde 2023’te faiz artışı yer almayacağını tahmin etti. Ekonomistlerin yüzde 60’ından fazlası sözlü yönlendirmede bir değişiklik yapılmayacağını düşünüyor. Ekonomistlere göre Fed 2021 büyüme tahminini de yüzde 4,2’den yüzde 5,4’e yükseltecek.

Mart toplantısında değişiklik beklenmiyor

Ankette ekonomistler mart toplantısından varlık alım kompozisyonunda değişim ya da getiri eğrisi hedefi gibi yeni bir yaklaşım beklemiyor. Ekonomistler varlık alım hızının ne zaman yavaşlatılacağı konusunda ise bir konsensus sağlayamamış gözüküyor. Ankete katılan ekonomistlerin yüzde 30’a yakını varlık alımlarını düşürmeyi ifade eden “tapering” adımının 2022 ilk çeyreğinde başlatılacağını düşünüyor.