Advertisement
ENERJİ ABONE OL

ABD'nin ticari ham petrol stokları geçen hafta 5 milyon varil arttı. 

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının geçen hafta 5 milyon varil (yüzde 1,2) artarak 430,9 milyon varile yükseldiğini açıkladı. 

Piyasa beklentisi, stokların 2 milyon varil artması yönündeydi. Bir önceki hafta ham petrol stokları 2,4 milyon varil yükseliş kaydetmişti. 

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları geçen hafta değişmeyerek 665,5 milyon varilde sabit kaldı. 

ABD'nin haftalık benzin stokları ise geçen hafta 6,3 milyon varil (yüzde 2,5) azalarak 244,8 milyon varile geriledi. 

Benzin stoklarına ilişkin piyasa beklentisi 1,2 milyon varil azalış olması yönündeydi. Benzin stokları bir önceki hafta 0,8 milyon varil düşüş göstermişti. 

Ham petrol üretimi son 9 haftada 8 kez yükseldi 

ABD'nin ham petrol üretimi de geçen hafta, bir önceki haftaya göre, günlük ortalama 12 bin varil artışla 10,38 milyon varile ulaştı. 

Bu sonuçla, ülkenin ham petrol üretimi son 9 haftada 8 kez artış göstermiş oldu. 

ABD'nin ham petrol ithalatı ise geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 418 bin varil düşüşle 7,58 milyon varile gerilerken, ham petrol ihracatı da günlük ortalama 11 bin varil azalışla 1,49 milyon varile düştü.

ABD'nin benzin stoklarındaki sert düşüşün ardından küresel piyasada ham petrol fiyatları hafif artış gösterdi.

TSİ 17.45'te Londra Brent türü petrol 64,97 dolardan, ABD'nin Batı Teksas (WTI) tipi petrol ise 60,97 dolardan işlem görüyordu.