Advertisement

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu kamoyunda tartışma yaratan elektrik dağıtım şirketlerinin temsil ve ağırlama giderlerinin elektrik faturalarına yansıtıldığı haberlerinin yanıltıcı nitelikte olduğunu söyledi.

Söz konusu giderlerin özelleştirme öncesinde de bulunduğunu açıklayan EPDK daha önce yapılan bir düzenlemeyle bu giderlere tavan ve limit getirildiğini belirtti. EPDK, giderlerin tüketiciye yansıtıldığı fakat gelirlerin ise şirkete bırakıldığı iddiasının doğru olmadığını ifade etti.

Kurum bahsi geçen haberlere ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Söz konusu giderler, ana faaliyet konusu olan personel, bakım onarım, endeks okuma, kesme bağlama, IT, malzeme, genel yönetim giderleri gibi giderlerden farklı değerlendirilmekte, tavana tabi tutulmaktadır. Yani şirketler bu tip giderleri düşürmeye, düşük tutmaya zorlanmaktadır.

İlan giderleri faaliyetle ilişkili resmi ilanlardır, reklam amaçlı ilanları kapsamamaktadır. Bu ölçüde büyük ve her tüketiciye dokunan bir faaliyetle iştigal eden şirketlerin faaliyetlerinin doğal sonucu olarak tüketiciyi bilgilendirmeleri ve ilanlarda bulunmaları gerekmektedir.