Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, geçen haftaki faiz indirimi kararının makul olduğuna inanmadığını ve oy hakkı bulunsaydı bu karara muhalefet edeceğini söyledi.

Bostic, Perşembe günkü konuşmasının ardından basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, Atlanta Fed'i izleyen özel direktörler kurulunu işaret ederek, "Direktörlerim faiz konusunda adım atılmaması yönünde görüş bildirdiler, muhtemelen Fed toplantısında ben de bunu savunurdum" dedi ve "Direktörlerim ekonomide bir zayıflık olmadığı ve bir gevşemeye ihtiyaç duyulmadığı konusunda oldukça açıklar. Daha önceki risk yönetiminin miktarı yeterliydi" değerlendirmesinde bulundu.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) geçen hafta yaptığı politika toplantısında, gösterge faizi 25 baz puan indirerek yüzde 1.50-1.75 aralığına çekti. Fed böylelikle bu yıl üçüncü kez faiz indirimine gitmiş oldu. Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararı sonrası yaptığı vasın toplantısında, faiz indirimlerinin şimdilik bittiği ve yavaşlayan küresel büyüme ve ticaret belirsizliğinden kaynaklanan riskleri gider gidermesinin beklendiği mesajını güçlü bir şekilde vermişti.

Diğer bazı Fed yetkilileri de FOMC toplantısından bu yana yaptıkları değerlendirmelerde benzer görüşleri savundu. New York Fed Başkanı John Williams, Fed'in faiz politikasının ekonomik büyümenin sürdürülmesi için şimdilik oldukça iyi bir pozisyonda olduğunu ve bundan sonra atılacak adımların gelecek verilere ve ekonomik görünümden öğrendiklerine bağlı olduğunu kaydetti.

Bostic'in 2021 yılına kadar FOMC toplantılarında oy hakkı bulunmuyor.