Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

Philadelphia Fed Başkanı Harker, Perşembe günü Malvern'de bir etkinlikte yaptığı konuşmada, Fed’in faiz artış hızına ilişkin yorumda bulundu.

Harker, faiz oranlarının artırılacağını öngördüğü konuşmasında, "Oranları bu yıl birkaç kez daha artıracağımızı düşünüyorum, ancak bence faiz oranlarını bir seferde 75 baz puan artırdığımız günleri kesinlikle geride bıraktık." dedi.

Faiz oranlarının ileriye dönük olarak çeyrek puanlık artışlarla yükseltilmesi gerektiğini dile getiren Harker, "Bana göre 25 baz puanlık artışlar ileriye dönük olarak uygun olacaktır." ifadelerini kullandı.

Harker, bu yıl resesyon beklemediğini, buna karşın ABD ekonomisinin yaklaşık yüzde 1 büyümesini öngördüğünü belirtti. Harker'a göre, yaklaşık yüzde 2'deki "trend büyümeye" 2024 ve 2025'te ulaşılacak.

On yıllardır en agresif sıkılaştırma kampanyasının son noktasına yaklaşan Fed, art arda dört kez yaptığı 75 baz puanlık faiz artışının ardından Aralık 2022’de yarım puanlık faiz artışı yaparak faiz artış hızını düşürmüştü.

Yine bugün konuşan St. Louis Fed Başkanı James Bullard ise enflasyonda yüzde 2’lik hedefe ulaşmanın zorlu bir yol olacağını ve faiz oranlarının uzun süre daha yüksek kalması gerektiğini savundu.