Advertisement
FİNANSAL TEKNOLOJİ ABONE OL

Küresel ekonomide teknolojik dönüşüm tam gaz sürerken, başta finans sektörü olmak üzere şirketlerin de en önemli gündem maddelerinden biri de blockchain. Son dönemde yapılan araştırmalar ise blockchain teknolojisinin avantajlarını gözler önüne seriyor. Blockchain Türkiye Platromu’nun internet sitesinde yer alan ve İngiltere merkezli dijital pazar araştırması ve danışmanlık şirketi Juniper Research’ün son raporunun kaynak alındığı habere göre,

Blockchain teknolojisiyle çalışmaya başlayan bankalar sınır ötesi ödeme işlemlerinde 2030 yılı sonuna kadar 27 milyar dolardan fazla tasarruf sağlayacak. Ayrıca, blockchain üzerinde gerçekleşen her bir işlem başına yüzde 11’den fazla maliyet tasarrufu elde edilecek.

BLOCKCHAIN OTOMASYONU TASARRUFU BERABERİND GETİRİYOR

“Blockchain’in Geleceği: Dikeyde Kilit Fırsatlar ve Kurulum Stratejileri 2018 – 2030” başlıklı araştırmaya göre, blockchaini kendi süreçlerine entegre eden bankalar sadece ödeme işleme ve mutabakatta değil, hazine işlemleri ve yasal mevzuata uygunlukta da giderlerini kayda değer oranda düşürme fırsatı yakalayacak. Araştırma, özellikle yasal uyumluluk söz konusu olduğunda, bir kişinin dijital kimliğini doğrulamak için blockchain’in kullanımıyla kimlik ve kara para aklama kontrollerinin otomasyona alınması sonucunda birkaç yıl içinde mevcut maliyetlerin yüzde 50’sine kadar tasarruf edileceğini öne sürüyor.

ESKİ SİSTEMLER BLOCKCHAIN’İN HIZINI KESİYOR

Blockchain’in sahip olduğu potansiyelin geç filizlenmesine neden olacak unsurların başında ise bankalarda kullanılan eski sistemler geliyor. Blockchain tabanlı servislerin, bu tür eski sistemlerle eş zamanlı kullanılması sonucunda tasarruf artışı daha yavaş gerçekleşecek. Öyle ki, Juniper Research 2024 yılına kadar yıllık toplam tasarruf hacminin 1 milyar dolara ulaşmasını beklemiyor.