Advertisement

Dolarda haftanın son işlem gününde sert bir düşüş görülüyor. Güne 2,84'lü seviyelerden başlayan dolar kuru, öğle saatlerinde 2,8210 seviyesini görerek 3 Kasım'da kaydettiği seviyeye geldi.  

Analistler, doların sert düşüşünde Ali Babacan'ın yeniden ekonominin başına geçeceği kulislerinin de etkili olduğunu söyledi.

Nomura CEEMEA Bölgesi Stratejisti Timothy Ash, Türk Lirası'nın dolar karşısında gerilemesinde Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'in tekrar kabinede yer alacağı yönündeki dedikoduların etkili olmuş olabileceğini belirtti. Ash, "Türk Lirası belki gelişmekte olan ülkelerdeki ralliden, belki Tüketici Güvenindeki hızlı yükselişten, belki de Ali Babacan ve Mehmet Şimşek'in yeniden bakan olacağına yönelik dedikodulardan destek buldu" değerlendirmesi yaptı.

Bank of Tokyo Mitsubishi UFJ Kur Stratejisti Lee Hardman da Bakanlar Kurulu ile ilgili bu söylentilerle birlikte Türk Lirası'nın, ABD'de parasal sıkılaştırmanın en azından kademeli olacağına ilişkin Fed tutanaklarının da destek gördüğünü vurguladı. Hardman, hala Türk Lirası'nda yukarı yönlü trendin kısıtlı olacağını beklediklerini ifade etti.

Bazı haber sitelerinde Ali Babacan'ın tekrar bakan olacağı ifade edilmişti.