Advertisement

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı kabinede Mehmet Şimşek Başbakan Yardımcısı olarak yer alırken, Ali Babacan yer almadı.

Numan Kurtulmuş da Başbakan Yardımcısı olarak kabinede yer bulurken, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Maliye Bakanı Naci Ağbal oldu. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz olurken, Bülent Tüfenkçi Gümrük ve Ticaret Bakanı oldu. Enerji Bakanı ise Berat Albayrak oldu.

İşte yeni bakanlar:

Mehmet Şimşek

Batman’da 1967 yılında doğdu. Ankara Üniversitesi iktisat mezunu. Yüksek lisansını İngiltere’de yaptı. Uluslararası yatırım bankalarında görev aldı. Bu dönemde İstanbul, New York ve Londra’da yaşadı. 2007’de meclise girdi ve ekonomi yönetiminin başına geçti. 2009’da Babacan’ın dış işleri bakanlığından dönmesiyle Maliye Bakanlığı’na kaydırıldı ve seçim hükümeti de dahil olmak üzere bu görevi yürüttü.

Uzun süre Maliye Bakanlığı yapan Şimşek'in mali disiplini ve kurumların bağımsızlığını önceleyen bir görüşü olduğu ifade ediliyor. Bakan Şimşek, faiz tartışmalarının yoğunlaştığı yılın başında "Merkez Bankası bağımsızdır, ekonomik rasyoneller üzerinden kararlarını verir" diye konuşmuştu.

Mustafa Elitaş

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü mezunudur. Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Üyeliği, Kayseri Sanayici ve İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği, Mülkiyeliler Birliği Kayseri Şubesi Kurucu Üyeliği, TBMM XXII., XXIII.ve XXIV. Dönem Kayseri Milletvekilliği yapmıştır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

Elitaş'ın son dönemde sıkça tartışılan faiz oranları konusunda yaptığı tek açıklama 2013 tarihli ve şöyle: "Ne zaman Türkiye huzura, refaha ve ileriye doğru hızla koşmaya başlasa  birilerinin bundan rahatsız olduğunu ifade eden Elitaş, faiz oranlarının düşmesinin, tüketici faiz oranlarının makul bir seviyeye indirilmesinin ve bu yıl, son 50-60  yılın  en başarılı mayıs ayının yaşanmasının birilerini rahatsız etmiş olabileceğini iddia etti. Elitaş, "Cumhuriyet tarihinin belki de Avrupa'nın, dünyanın en önemli ihalesi 30 milyar doları geçen üçüncü havaalanı ihalesinin yapılması, otoyol ihalesi, Kanal İstanbul projesi birilerini rahatsız etmiş olabilir. 14 Mayıs ta IMF ile olan bağlarımızın tamamen koparılıp, artık Türkiye'nin  dış dünyadan borç alan değil, dış dünyaya  borç veren bir  konuma gelmesi faiz lobisini rahatsız etmiş olabilir."

Cevdet Yılmaz

Bingöl’de 1967’de doğdu. ODTÜ Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1988’de birincilikle mezun oldu. 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalışmaya başladı. ABD’de yüksek lisans, Bilkent Üniversitesi’nde doktora eğitimini tamamladı. 2007’de meclise girdi ve Kalkınma Bakanı görevini üstlendi. Seçim hükümetinde Hazine’den Sorumlu Başbakan Yardımcısı görevini üstlendi.

Bakan Yılmaz, Mart ayında Merkez Bankası'nın faizleri sabit bırakma kararı sonrası yaptığı açıklamada Merkez Bankası'nın araç bağımsızlığı olduğuna işaret ederek "Bu kapsamda kararlar alıyor. Bir karar almış oldu, hayırlı olsun diyelim ama uzun vadede inşallah Türkiye faizlerin daha aşağıya indiği bir ülke olacak. Enflasyonda perspektifimiz geçen yıla göre daha iyi. Cari açıkta daha iyi inşallah. Dünyadaki dalgalanma biraz duruldukça biz de önümüzü daha iyi göreceğiz ve bu rakamlarda daha iyiye gideceğiz" diye konuştu.

Berat Albayrak

1978 yılında İstanbul’da doğdu.  İstanbul Üniversitesi işletme mezunu. ABD’de finans üzerine yüksek lisans yaptı. Bu sırada Çalık Holding’de çalışmaya başladı. 2004’te Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ile evlendi. 2007’de 29 yaşındayken Çalık Holding CEO’su olarak atandı. Sabah Gazetesi’nde ekonomi yazarlığı yaptı. Son seçimlerde İstanbul Milletvekili olarak seçildi.

Berat Albayrak'ın faiz oranlarının aşağı çekilmemesi noktasında Merkez Bankası'na sert eleştiriler yönelttiği birçok köşe yazısı bulunuyor. Albayrak 30 Mart yerel seçimleri sonrasından itibaren faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğini söylemişti.

Albayrak 1 Eylül 2014 tarihinde Sabah Gazetesi'ndeki "Başka merkezin Bankası" adlı köşe yazısında, kurumun 2009 ve 2014'te siyasi belirsizliği arttığı dönemlerde başarısız sınavlar verdiğini belirterek "Bu kurumdan beklenen başka odak ve merkezlerin bir şubesi gibi hareket etmemeleri, artık Yeni Türkiye'nin bir kurumu olarak düşünsel ve kurumsal merkezlerine ülkenin menfaatlerini koymalarıdır" ifadelerini kullanmıştı.

Naci Ağbal

1968’de Bayburt’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Uzun yıllar Maliye Bakanlığı’nda çalıştı. 2009 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı’na atandı. Son seçimlerde Bayburt milletvekili seçildi. Aynı zamanda AK Parti Ekonomiden sorumlu Genel Başkanlığı görevini yürütüyor.

Ağbal 17 Kasım'da Para Dergisi'ne verdiği röportajda Merkez Bankası bağımsızlığının güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizmişti. Bu konuda tereddüt bulunmadığını ve araç bağımsızlığının tartışılmaması gerektiğini kaydeden Ağbal şunları söylemişti: "Döviz kuru, faiz ve enflasyonla ilgili olumlu ya da olumsuz gidişi tek tek kurumlara mal etmek mümkün değil. Ama şunu hepimizin önemsemesi gerekiyor: Para ve maliye politikası birbiriyle uyumlu gitmeli. Ekonomide kurumların kredibilitesi olumsuz etkileyebilecek meseleleri de çok fazla öncelememek lazım. Yeni dönemde ekonomide önemli atılımlar yapacağız. Birinci önceliğimiz büyüme. İşsizlikle ve cari açıkla da kuvvetli şekilde mücadele edeceğiz. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz, yatırımları destekleyeceğiz. Arz tarafını kuvvetlendirmemiz gerekiyor."

Bülent Tüfenkçi

1966 Malatya-Yeşilyurt doğumlu. Ortaokul ve Lise öğrenimini Yeşilyurt İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu oluktan sonra Ticaret Hukuku üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2011 – 2015 yılları arasında AK PARTİ Malatya İl Başkanlığı görevini yaptı.

Geçtiğimiz hafta Malatya'da iş adamlarını ziyaret eden Tüfenkçi, faiz oranlarının düşürüleceğini ifade etmişti.