Advertisement

Türk Lirası sene başından bu yana en fazla değer kaybı yaşayan para birimlerinden biri olurken, özellikle seçimler ve artan siyasi tansiyonla birlikle Döviz de hane halkının en önemli tasarruf aracı oldu. Merkez Bankası’nın dün yayımladığı Finansal İstikrar Raporu’na göre, Mart 2015-Eylül 2015 arasında hane halkının döviz tevdiat hesapları (DTH) 57.5 milyar lira artarak 217.6 milyar liradan (83.3 milyar dolar) 275 milyar liraya (91.5 milyar dolar) fırladı.

Artışın 8.2 milyar doları yani 24.6 milyar lirası taze mevduat girişinden, kalan 32.5 milyar lirası da kur farkından kaynaklandı. Aynı dönemde hane halkının finansal varlıkları içinde yabancı para tasarruf mevduatının payı da yüzde 25.6’dan yüzde 28.7’ye yükseldi.

Aynı dönemde TL tasarruf mevduatı ise 402.2 milyar liradan 425.3 milyar TL’ye çıksa da vatandaşın toplam finansal varlıkları içindeki payı yüzde 47.3’ten yüzde 44.5’e geriledi.

Verilerin detaylarına bakıldığında ise söz konusu dönemde orta direk vatandaşın değil, zengin kesimin dolara koştuğu ortaya çıkıyor.

Merkez Bankası’nın raporunda döviz mevduat hesaplarındaki artışın tamamına yakınının 0-50 bin TL üzerindeki orta ve büyük tutarlı hesaplardan kaynaklandığı ifade edildi. Son altı aylık dönemdeki yabancı para tasarruf mevduatı artışının önemli bir kısmı, faiz farklarına daha duyarlı ve görece daha oynak olan büyük tutarlı mevduattan gelirken, 0-50 bin TL aralığında olan yabancı para tasarruf mevduatı ise azalış göstererek yabancı para mevduatına düşüş yönünde katkı verdi.