Advertisement

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası'nın bu hafta kısa vadeli faiz oranlarında değişiklik yapmama kararına dair ilk kez yorum yaptı.

Reuters'a konuşan Şimşek, "Merkez Bankamızın açıklaması çok net. Daha önce bir yol haritası açıklanmış, bu yol haritasının gereği olan birçok adım atılmış, bandın daraltılmasına ilişkin süreci de bir sonraki adım olarak ifade ettiler. Bunu da piyasadaki oynaklığa bağladı" dedi.

Şimşek, "Benim genel anlamda Merkez Bankası kararlarına ilişkin yorum yapmadığımı biliyorsunuz. Merkez Bankamızın önümüzdeki döneme ilişkin 18 Ağustos'ta açıkladığı bir yol haritası var. Yol haritası çerçevesinde tabii ki politikasını şekillendireceğine inanıyoruz. Bu aşamada bunu başka bir tarafa çekmenin bir mantığı olduğu kanısında değilim" diye konuştu.

'ENFLASYON EN ÖNEMLİ SORUNLARDAN BİRİ'

Şimşek ayrıca önümüzdeki dönemde makro açıdan en önemli sorunlardan birinin enflasyon olduğunu belirterek, "Bugüne kadar enflasyonu tek hanede tuttuk ama düşük tek haneye, yani yüzde 5 ve altına indiremedik. Fiyat istikrarının pekişebilmesi için gerçek anlamda fiyat istikrarının sağlanması ve devam ettirilebilmesi ancak enflasyonun düşük tek haneye indirilmesiyle söz konusu olabilir. Bu bizim için çok önemli bir hedef ve büyük bir önceliktir" dedi.

Bunu yapısal reformlar ve verimlilik artışıyla sağlanabileceğine inandığını kaydeden Şimşek, şöyle devam etti:

"Kısa vadede tabii ki enflasyonist baskılar güçlü seyretmeye devam ediyor. Özellikle TL'deki değer kaybının gecikmeli etkisi söz konusu. Kısmen de gıda fiyatları için söylüyorum, piyasalardaki katılıkların etkisi söz konusu. Global emtia fiyatlarının düşüyor olması, önümüzdeki dönemde bir miktar desteleyici olacak... Makro ihtiyati çerçevede değişikliğe gitmeyeceğiz."

Orta-uzun vadede perspektifin çok net olduğunu, mutlaka enflasyonun düşük tek haneye indirilmesi gerektiğini kaydeden Şimşek, "Onu indirebilmek için verimliliği artırıp, bunu yapısal reformlarla sağlamamız lazım. Maliye politikasını sıkı tutarak para politikasının elini güçlendirmemiz lazım, bu konuda tereddüt yok" dedi.

Şimşek, kısa vadede bir miktar devam eden enflasyonist baskının söz konusu olduğunu, global emtia fiyatlarındaki düşüşün de desteğiyle enflasyonun tekrar aşağı yönlü bir trende gireceğini vurguladı.

'BÜYÜME BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE OLUR'

Mehmet Şimşek, büyümenin bu yıl ve gelecek yıl için Ekim'de açıklanan Orta Vadeli Program (OVP) tahminlerinin üzerinde gerçekleşmesini beklediklerini, Rusya ile son dönemde yaşanan sorunların şu ana kadar ekonomi üzerinde ciddi etkisinin bulunmadığını söyledi.Bu yıl büyümenin daha önce revize edilen yüzde 3'ün üzerinde olacağını vurgulayan Şimşek, "Büyüme yüzde 3.5 ile yüzde 4 arasında olacak. Üçüncü çeyrekteki pozitif sürpriz bunu gösteriyor" dedi.

Şimşek, Çin ve Hindistan hariç gelişmekte olan ülkelerin bu yıl ortalama yüzde 1.8 büyüyeceklerini, geçen yıl da yüzde 2.8 büyüdüklerine dikkat çekerek, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin 3.5-4 büyümesi, bu ülkelere göre iki kat büyümeye işaret ediyor. Özellikle bu dönemde seçimlerden kaynaklı ciddi siyasi istikrarsızlık, Ortadoğu'daki ve çevre ülkelerdeki sıkıntılar, emtia fiyatlarındaki çöküşten dolayı talebin daralmasına rağmen bu büyüme bence oldukça iyi bir gerçekleşme."

Şimşek, 2016 için büyümenin bir miktar ivme kazanmasını öngördüklerini, siyasi belirsizliğin azaldığını, Avrupa ekonomilerinde bir toparlanmanın bulunduğunu, jeopolitik gerginlik ve sorunların devam etse de daha da derinleşmesi ihtimalinin zayıf olduğunu belirterek, "Reform gündemi, ücretlerdeki ciddi reel artışlar, iç yatırım ve tüketim talebini harekete geçirir" dedi.