Advertisement

Elektriğe zam geleceği haberleriyle birlikte gözler fiyatlarda yapılacak artışın olası etkilerine çevrildi.

Habertürk'ün bugünkü haberine göre, elektriğe yeni yılla birlikte 1 Ocak’ta yüzde 5-10 aralığında zam yapılması bekleniyor. Zammın yüzde 9,8 olmasının beklendiğini söyleyen haberde, EPDK'nın 31 Aralık'ta yapacağı toplantıda kararı tartışacağı belirtiliyor.

Peki bu oranda bir zammın etkileri ne olur? 

Analistler, yaklaşık bir senenin ardından bir ilk olacak zammın öncelikli olarak enflasyonda artışa sebep olacağını söylüyor. Haber elektrik şirketleri açısından ise olumlu olabilir.

Odeabank ekonomisti Şakir Turan, elektrik zammı dolayısıyla 2016'nın ilk yarısında daha yüksek bir enflasyon beklediklerini açıkladı.

Turan, "2016 yılında da kur dalgalanmaya devam ederse enerji fiyatlarının düşüyor olması enflasyona etkide bulunmaz. Kaldı ki elektriğe zam geleceğine yönelik haberler de enflasyon açısından 2016'nın zor geçeceğine işaret ediyor. Bu tarz zamların geleceğini de varsayarak yüksek bir enflasyon tahmini yapmıştık. Enflasyon en azından 2016 yılının ilk yarısında biraz daha yüksek kalabilir. Enerjiden yeterince faydalanamadığımız bir dönem bekliyor bizi" değerlendirmesini yaptı.

ENFLASYONDA 0,3 PUAN ARTIŞ BEKLENTİSİ

Garanti Yatırım analistleri tarafından yayınlanan araştırma notunda yüzde 10’luk bir zammın enflasyona etkisinin 0,3 puan olarak hesaplandığı belirtildi.

2016 sonu enflasyon beklentilerinin yüzde 7,3 olduğunu hatırlatan analistler, "Zam haberi geldiği takdirde bu beklentimizi revize ediyor oluruz" dedi.

Haberi şirketlere etkisi açısından değerlendiren İş Yatırım ise notunda, "Elektrik üreten şirketler üzerinde haberin etkisinin potansiyel olumlu olmasını bekliyoruz" dedi.

EPDK bundan önce son olarak 1 Ekim 2014 tarihinde elektriğe ve doğalgaza zam yapmıştı. Her iki kaleme de gelen zam yüzde 9 civarında olmuştu.

Elektrikte, tarifeler 3 ayda bir gözden geçiriliyor. Maliyet artışı söz konusu ise buna göre bir fiyat artışına gidiliyor. Maliyetler düşmüşse bu kez fiyatlar aşağıya çekiliyor.