Advertisement

BANK ASYA

Maliye Bakanlığı Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanlığı Bank Asya'ya 2010, 2011 ve 2012 dönemlerine ilişkin kurumlar vergisi için toplam 14.97 milyon lira vergi/ceza ihbarnameleri düzenleyerek bankaya tebliğ etti. Bank Asya'dan KAP'a dün akşam yapılan açıklamada, cezanın 5.99 milyon lirasının vergi aslı ve 8.98 milyon lirasının da vergi ziyaından oluştuğu ifade edildi. Banka söz konusu vergi/ceza ihbarnameleri için uzlaşma dahil tüm yasal haklarını kullanacağını da açıkladı.

ZORLU ENERJİ 

İsrail'de doğalgazla çalışan santral işleten Zorlu Enerji'nin Genel Müdürü Sinan Ak, İsrail doğalgazının Türkiye'ye getirilmesinde rol almak istediklerini söyledi. Projenin yıllık 10 milyar metreküplük doğalgazı kapsadığını kaydeden Ak, "Hem gaz sahasının geliştirilmesi hem de boru hattının döşenmesi 3-4 yıl sürer. Yatırımlarla birlikte tüm işlemlerin tamamlanması 5 yılı bile bulabilir. 5 yıl önce başlansa bugün doğalgaz gelirdi. Geç olsun güç olmasın" dedi.

ÇEMTAŞ 

Çelikhane ve haddehanesiyle Türkiye'nin büyük vasıflı çelik üreticilerinden olan Çemtaş, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan aldığı onayla Türkiye'nin 222'nci Ar-Ge merkezini kurdu.

DOĞUŞ GRUBU 

Yunanistan'da Vuliagmeni sahil kentinde bulunan ve 2 yıl önce Doğuş Grubu'nun da aralarında olduğu konsorsiyumun özelleştirme ihalesini kazandığı ünlü Asteras Oteli'nde anlaşma sağlandı. Doğuş Grubu'nun yüzde 30'luk hisse ile en büyük ortağı olduğu "Jermyn Street Real Estate Found IV LP" 2014 Şubat'ında 400 milyon Euro ile "Asteras Vuliagmeni" ihalesini kazanmış, ancak Yunan Danıştay'ının "geliştirme ve imar planlarının Yunan Anayasası'na aykırı olduğu" şeklindeki kararı üzerine satış gerçekleşememişti.