Advertisement

Bu hafta piyasalarda temel hikayelerden birisi Avrupa bankalarına yönelik endişeler oldu. Küresel büyümeye ilişkin endişelerle Avrupa bankacılık hisselerinde ciddi bir erime kaydedildi.

Avrupa bankacılık endeksi 2012'den bu yana gördüğü kaybı daha da genişletme eğiliminde.

Bu durum bankaların piyasa değerleri ve çarpanları üzerinde de baskılayıcı bir unsur yaratıyor.

Borçlarını ödeme kabiliyetiyle son günlerde tartışmaların odağında olan Deutsche Bank'ın mevcut piyasa değeri 18,9 milyar euroya kadar geriledi. Geçen yılın Nisan ayında bankanın piyasa değeri 45 milyar euro düzeyindeydi.

Benzer durum İtalyan bankaları için de söz konusu. İtalya'nın en büyük bankalarından ve Yapı Kredi'nin ortağı Unicredit'in piyasa değeri 17,5 milyar euroya kadar düştü. Bankanın geçen yılın Haziran ayındaki değeri yaklaşık 39 milyar euroydu.

İsviçre'nin önemli bankası Credit Suisse'in piyasa değeri ise 46,7 milyar eurodan 26,6 milyar euroya kadar geriledi.

Avrupa bankalarının yaşadığı bu değer kaybı ile Türk bankaları arasındaki fark kapanma noktasına geldi. 10 milyar dolarlık piyasa değeri Garanti Bankası ve Akbank, Almanya'nın bir diğer önemli bankası Commerzbank'ın piyasa değerine yetişti. 

PİYASALARDAKİ KORKU BANKALARA SATIŞ GETİRDİ 

Şeker Yatırım bankacılık analisti Övünç Gürsoy, dünyadaki deflasyon riskinin ve genişletici para politikalarının bankaların marjları üzerinde yarattığı baskının Avrupa bankalarının zorlanmasına neden olduğunu söyledi.

Gürsoy, Avrupa Birliği'nin banka hissedarlarına likidite sıkıntısı çekmeleri durumunda ihtiyaçlarının yüzde 8'ini karşılamaları yönünde getirdiği düzenlemelerin de baskı yarattığını etkiledi. 

İş Yatırım da bugün paylaştığı notta küresel olarak bankalara gelen satışın temel nedeninin piyasalardaki tedirginlik olduğunu belirtti.

Kurumun notunda, "Küresel yavaşlama ve emtia fiyatlarındaki gerilemenin iflas riskini artırarak bankaları vuracağından endişe ediliyor. Ancak piyasanın elinin ayarı yok. Küresel yatırım bankalarının piyasa değeri / defter değeri çarpanlarının 0,4 - 0,8 bandına gerileyerek küresel kriz sonrası gördüğü en düşük seviyelere gelmesini verilerle değil korkuyla açıklayabiliyoruz" değerlendirmesi yapıldı.

TÜRK BANKALARININ ÇARPANI DAHA YÜKSEK OLACAK

Avrupa bankalarının piyasa değerlerinin çarpan değerlerine oranı olan çarpanlarının da Türk bankaları ile aynı seviyelere geldiği görülüyor.

JPMorgan'ın bankacılık sektörü ile ilgili hazırladığı rapora göre gelişmiş Avrupa ülkelerinin bankalarının çarpanları 0,8 düzeyinde. Türk bankalarının çarpanları ise 0,9 düzeyinde.

Avrupa bankalarının çarpanlarına ilişkin beklentilerin de kötüleştiği görülüyor. Bir başka tabirle, Avrupa bankalarının önümüzdeki dönemde daha da ucuzlaması bekleniyor. Bloomberg'ün beklentilerine göre Deutsche Bank'ın çarpanlarının 2016'da 0,30, 2017'de ise 0,29 olacağı öngörülüyor. Unicredit'in ise 2016'da 0,34, 2017'de ise 0,33 çarpana sahip olacağı tahmin ediliyor. Credit Suisse için sırasıyla beklentiler 0,57 ve 0,55 düzeyinde. 

JPMorgan'ın raporuna göre ise Türk bankalarına yönelik 2016 çarpan beklentileri ise daha yüksek görülüyor. Buna göre Akbank'ın 1,0, Garanti Bankası'nın 0,9, Halk Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi'nin 0,6, Vakıfbank'ın ise 0,5 çarpana sahip olması bekleniyor.

Analist Övünç Gürsoy, Türk bankalarının çarpanlar bakımında kendi liginde olan Polonya ve Güney Afrika gibi ülkelerle karşılaştırılması gerektiğini de ifade etti.

JPMorgan'ın verileri dikkate alındığında Türk bankalarının Polonya ve Güney Afrika bankalarına kıyasla ise ucuz kaldığı görülüyor. Bu veri seti dikkate alındığında Türkiye bankalarının çarpanları 0,8 düzeyindeyken, Polonya bankalarının 1,3, Güney Afrika bankalarının ise 2,0 olduğu görülüyor.