Advertisement
HABERLER ABONE OL

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Meclis Genel Kurulu’ndaki bütçe sunumunda, kurda yaşanan hareketliliğin politika faizine bağlanamayacağını, ülkenin Döviz ihtiyacını en aza indirecek dayanıklı bir ekonomik yapı kuracaklarını söyledi.

Son günlerdeki kur hareketlerinin, ekonominin gerçeklerine uygun olmadığını ifade eden Oktay “Bu manipülasyon girişimlerinin bize olduğu kadar, bunu yönlendirenlere de giderek artan bir maliyeti vardır ve bu sınama, ekonomi üzerinden ülkemize sözde diz çöktürmek isteyenler için de sürdürülebilir değildir.

Kurlarda yaşanan hareketlenmeyi sadece faize bağlamak son derece yanlıştır ve Türkiye’nin büyüme, ihracat, cari denge ve mali disiplinde sahip olduğu başarıyı yok saymak anlamına gelir” diye konuştu.

Oktay salgının getirdiği olağanüstü koşullarla birlikte pek çok ülkede de politika faizinin enflasyon altında yer aldığı bir dönemden geçildiğini kaydetti.

Oktay saldırılara karşı çok daha dayanıklı bir yapıyı hızlı bir şekilde oluşturacaklarını belirterek”ülkemizin döviz ihtiyacını en aza indirecek ve saldırılara karşı çok daya dayanıklı ekonomik yapıyı hızlı şekilde tesis edeceğiz” dedi.

Oktay 2021 yılının ihracat performansı bakımından büyük başarıların yakalandığı bir yıl olduğunu ifade etti.