Advertisement

Altın, yatırımcıların enflasyondaki yükselişten ziyade ekonomik toparlanmaya 1.900 doların altına geriledi. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen Dolar/TL ’deki yükseliş ile birlikte tüm zamanların zirvesine yakın bir seviyede bulunuyor.

Salı günü açıklanan ABD imalat verisinin Mayıs ayında yükselmesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizi artarken faizsiz bir varlık olan altın geriledi.

Federal Reserve Politikacısı Lael Brainard, salgın sonrasında ABD ekonomisinde yaşanan toparlanmayla birlikte para politikasının her iki tarafında da riskler bulunduğunu söyledi. Öncü enflasyon verileri Fed yetkililerinin beklediğinden fazla gelmeye başladı ve bu da aylık 120 milyar dolarlık varlık alımının ne zaman azaltılacağı tartışmasını gündeme yeniden getirdi.

Ons altın fiyatı

Haftaya 1.904 dolar civarında başlayan ons altın, 1.916 dolara kadar tırmanarak yılbaşından bu yana yeni bir zirveye ulaşmıştı. Sonrasında kademeli bir düşüşle 1.900 doların altına gerileyen ons altın, çarşamba günü 1.896 dolardan işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen dolar/TL’deki yükselişin ağır basmasıyla yükselirken dolar kuru salı günü 8,80’e ulaşarak tüm zamanların zirvesini gördükten sonra 8,63 seviyesinde bulunuyor.

19 Mart’tan bu yana yükselişini sürdüren gram altın, çarşamba günü 526 TL’ye ulaşarak Kasım 2020’de gördüğü zirveyi geçmeye doğru ilerliyor.