Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre 1,7 puan, bir önceki aya göre ise 0,8 puan artarak, yüzde 77 seviyesinde gerçekleşti.

Merkez Bankası tarafından düzenlenen ve ekim ayında imalat sanayiinde faaliyet gösteren 2 bin 129 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen imalat sanayinde kapasite kullanım oranı sonuçları açıklandı.

Buna göre, geçen yıl ekim ayında yüzde 75,3 olan kapasite kullanım oranı, 2011 yılı ekim ayında yüzde 77 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranı, eylül ayında da yüzde 76,2 düzeyindeydi.

İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı çalışması, imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinin anket döneminde mevcut fiziki kapasitelerine göre fiilen gerçekleşen kapasite kullanımlarının belirlenmesi amacıyla yapılıyor.

İmalat sanayi kapasite kullanım oranlarında, ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre mal grupları itibariyle yatırım mallarında, dayanıklı tüketim mallarında ve ara mallarında artış gözlenirken, gıda ve içeceklerde, dayanıksız tüketim mallarında ve tüketim mallarında düşüş gözlendi.

Merkez Bankası tarafından yayımlanan 2011 Ekim ayına ilişkin ''İmalat Sanayinde Kapasite Kullanım Oranı'' verilerine göre, geçen yılın ekim ayına kıyasla yatırım mallarında 4 puan artışla yüzde yüzde 76,5, dayanıklı tüketim mallarında kapasite kullanım oranı 3,8 puan artışla yüzde 76,4, ara mallarında 2,3 puan artışla 78,9 oldu.

Dayanıksız tüketim mallarında 1,3 puan gerilemeyle yüzde 74'e, tüketim mallarında 0,4 puan düşüşle yüzde 74,4'e, gıda ve içeceklerde ise 2,5 puan gerilemeyle yüzde 72,6'ya geriledi.

İmalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı da bir önceki aya göre 0,3 puan artarak, yüzde 75,1 seviyesinde gerçekleşti.-SEKTÖRLERE GÖRE KAPASİTE KULLANIM ORANLARI-İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 83,4 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatında görüldü. Bunu yüzde 83 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 81,6 ile elektrikli teçhizat imalatı, yüzde 80,3 ile ana metal sanayi ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı izledi.

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında ise yüzde 57,9 ile diğer imalatlar sınıfı geldi. Tütün ürünleri imalatında kapasite kullanım oranı yüzde 65,1, içeceklerin imalatında kapasite kullanım oranı yüzde 67,2 olarak hesaplandı.

Öte yandan, kapasite kullanım oranı yüzde 77 ile 2008 yılı Eylül ayından buyana en yüksek seviyesine çıktı.