Advertisement

Trichet: "Tehlike geçti" sinyali için henüz çok erken

Trichet: "Tehlike geçti" sinyali için  henüz çok erken

AMB Başkanı Jean-Claude Trichet, bölgedeki krizde "tehlike geçti" sinyali vermek için henüz çok erken olduğunu söyledi

30 Ekim 2011 Pazar, 12:04 Güncelleme: 31 Ekim 2011 Pazartesi, 12:45

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Jean-Claude Trichet, ''Euro Bölgesi borç krizinin henüz sona ermediğini, 'tehlike geçti' işareti vermek için çok erken olduğunu'' savundu.

Trichet, Almanya'da yayımlanan Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin bu hafta Brüksel'de vardığı anlaşmanın kesinlikle ve hızlı şekilde uygulamaya konulmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Jean-Claude Trichet, ECB'nin, hükümetlerin reform önlemlerini uygulamasını dikkatli biçimde izleyeceğini ve ''bazı icraatları görmenin'' zamanının geldiğini belirtti. Trichet, ''Kriz henüz sona ermedi. Ancak bu hafta alınan kararlardan sonra, hükümetlerin finansal istikrarı sağlamada başarılı olacağından eminim'' ifadesini kullandı.

Hükümetlerin başarmasında önkoşulun, ''AB İstikrar ve Büyüme Paktı kurallarının layıkıyla ve agresif şekilde uygulanması'' olduğuna işaret eden Trichet, ''Zirvede alınan kararların kesinlikle ve zamanında uygulanması gerekiyor. Euro Bölgesi liderlerinin bir programı var, şimdi hükümetleri ve Avrupa Komisyonu'nu sıkı çalışma bekliyor. Kararların hızlı ve tam uygulanması şimdi kesinlikle belirleyici'' dedi.

ECB'nin, Avro Bölgesi'ni borç kriziyle mücadele tahvil alım programını başlatmasına da değinen Trichet, ECB'nin bağımsız hareket ettiğini ve siyasi etki altında olmadığını kaydetti.

Trichet, ''AMB Yönetim Kurulu para politikası gerekçesine paralel bütün özel önlemlere karar verdi ve tamamıyla bağımsız. Anlaşmalara göre, AMB Yönetim Kurulu üyeleri bir hükümetten ya da çıkar gruplarından talimat alamaz'' dedi.

AMB Başkanı Trichet, görevini gelecek hafta İtalya Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'ye devredecek.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 95.953 -0,94
USD/TRY 5,8369 0,45
EUR/TRY 6,5736 0,47
EUR/USD 1,1262 0,14
FAİZ 21,19 1,39
ALTIN/ONS 1.274,67 -0,07
BRENT 74,10 2,96
© haberturk.com
Yukarı